Ustrzyki Dolne
wtorek, 20 listopada 2018

Setki milionów dla wschodniej Polski

Setki milionów dla wschodniej Polski<br/>fot. Ministerstwo Rozwoju
fot. Ministerstwo Rozwoju

- Z programu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia-Turystyka może skorzystać 2,5 tys. małych i średnich przedsiębiorstw - twierdzi wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak. - Jest o co walczyć.

Jak poinformował Portal Samorządowy wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak ogłosił, że są do wykorzystania pieniądze z programu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia-Turystyka, z którego może skorzystać 2,5 tys. małych i średnich firm. - Bardzo ważną zmianą w drugiej transzy programu jest możliwość skorzystania z pożyczek przez firmy z całej Polski - podkreśla wiceminister.

Resort zapewnia, że w ramach programu Polska Wschodnia także duże firmy tej branży mogą uzyskać finansowanie na większe projekty infrastrukturalne.
Głównym celem instrumentu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia-Turystyka jest pobudzenie szeroko rozumianej branży turystycznej w Polsce Wschodniej i rozwój działających w niej mikro-, małych i średnich przedsiębiorców (MŚP). Ma zostać poszerzona oferta i podniesiona jakości produktów oraz usług. Dzięki temu, według ekspertów ministerstwa, wydłuży się sezon turystyczny w Polsce Wschodniej. (Polska Wschodnia to 5 województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie).

- Instrument będzie działał do 2026 r. Do tego czasu z naszych pożyczek powinno skorzystać co najmniej 2,5 tysiąca przedsiębiorstw. Miarą naszego sukcesu będzie jednak przede wszystkim zadowolenie osób goszczących w makroregionie oraz rosnące wpływy z turystyki – wyjaśnia wiceminister.

Jakie zmiany?
Jak przekonuje minister, wprowadzane zmiany, wynikają z dotychczasowych doświadczeń przy realizacji programu i z oczekiwań i potrzeb przedsiębiorców, którzy przez ostatni rok konsultowali swoje oczekiwania z ministerstwem.

- Wysokość pożyczki (do 500 tys. zł) i jej przeznaczenie pozostały takie same jak dotychczas. Ale wprowadziliśmy szereg zmian, które powodują, że nasze warunki są nie tylko bardziej atrakcyjne niż w komercyjnych bankach, ale przede wszystkim dopasowane do indywidualnych potrzeb branży turystycznej – mówił minister dziennikarzom Portalu Samorządowego. - Przede wszystkim obniżyliśmy podstawowe oprocentowanie – wynosi ono 1,85 proc. Dopuściliśmy możliwość zaciągnięcia przez jednego przedsiębiorcę dwóch pożyczek z jednej transzy i wydłużyliśmy okres spłaty nawet do 7 lat, dla pożyczek o wartości ponad 250 tys. zł, gdzie udział robót budowlanych wynosi min. 50 proc. To stwarza przedsiębiorcom możliwość finansowania z naszych pożyczek większych przedsięwzięć inwestycyjnych. Ponadto wysokość i terminy spłat rat mogą się zmieniać w roku, co odpowiada sezonowemu charakterowi działalności biznesu turystycznego.

 

autor: oprac.paba
źródło: PortalSamorządowy.pl