Ustrzyki Dolne
środa, 3 lipca 2019

Służby kontrolują obozowiska

Służby kontrolują obozowiska

Wraz z nadejściem wakacji służby mundurowe kontrolują, czy miejsca, w których wypoczywają dzieci, są odpowiednio zabezpieczone. W Bieszczadach szczególnej kontroli podlegają obozy harcerskie.

W ostatnich tygodniach pogoda w kraju jest wyjątkowo kapryśna i zmienna. Na szczęście największe nawałnice i burze omijają nasza okolicę. Służby ratownicze jednak wciąż mają w pamięci niedawną tragedię, która wydarzyła się na obozie harcerskim w Suszku w 2017 r., kiedy podczas burzy zginęły dwie dziewczynki.

Od początku wakacji, w powiecie bieszczadzkim, policjanci wraz z innymi służbami przeprowadzają kontrole miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży, chociaż pierwsze kontrole rozpoczęły się zanim na obozach pojawili się harcerze.
- Na naszym terenie, co roku odbywają się obozy harcerskie, a przedstawiciele służb są w bieżącym kontakcie z komendantami obozów w celu zapewnienia bezpieczeństwa ich uczestnikom – informuje pod. Kom. Aleksandra Wołoszyn-Kociuba, rzecznik ustrzyckiej Policji. - W trakcie wizytacji prowadzone są rozmowy z osobami odpowiedzialnymi za organizację wypoczynku. Omawiane są zasady bieżącego monitorowania prognoz pogody, jako jednego z obowiązków organizatora obozu. Policjanci oraz strażacy uwrażliwiają też uczestników obozu na występowanie możliwych niebezpieczeństw.

Obowiązuje protokół bezpieczeństwa
21 czerwca 2018 roku Komendant Główny PSP, Komendant Główny Policji Dyrektor Generalny Lasów Państwowych podpisali z przedstawicielami organizacji harcerskich „Protokół uzgodnień w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa na obozach harcerskich pod namiotami”. Protokół został znowelizowany w czerwcu 2019 roku.

W trakcie obozu strażacy zobowiązali się m.in. sprawdzić sposób wdrożenia zasad bezpieczeństwa, zapoznać uczestników ze sposobem alarmowania oraz postępowania w razie zagrożeń, zweryfikować warunki i organizację ewakuacji na terenie obozu, a także przeprowadzić akcje prewencji społecznej. Ponadto protokół podaje procedury postępowania w razie wystąpienia istotnych zagrożeń dla uczestników obozu.

Zgodnie z zapisami protokołu, komenda obozu harcerskiego jest zobowiązana do przekazania odpowiedniej komendzie powiatowej PSP danych o: organizatorze obozu (wraz z danymi personalnymi komendanta), okresie trwania wypoczynku, osobach wyznaczonych do realizacji łączności ze służbami, liczbie uczestników i kadry, szkiców lub map obozowiska i okolic (z wyszczególnieniem m.in. miejsca zbiórki do ewakuacji i dróg dojazdowych dla służb ratowniczych), o przewidzianych kanałach łączności (np. telefony komórkowe, radiotelefony) oraz dostępnych na terenie obozów środkach umożliwiających pozyskiwanie informacji o zagrożeniach (np. aplikacji RSO).

Podczas obozu jego komenda powinna przynajmniej dwa razy na dobę łączyć się z jednostką PSP, a także zapoznać się z prognozami pogody na następny dzień i z ostrzeżeniami meteorologicznymi i hydrologicznymi dla miejsca obozu. Komenda powinna także zapoznać uczestników z zasadami alarmowania i ewakuacji, a także przeprowadzić ćwiczenia praktyczne.

FOT. KPP USTRZYKI DOLNE

 

Służby kontrolują obozowiska
Służby kontrolują obozowiska
Służby kontrolują obozowiska
Służby kontrolują obozowiska
Służby kontrolują obozowiska
autor: oprac.paba
źródło: KPP Ustrzyki Dolne / PAP