Ustrzyki Dolne
sobota, 21 marca 2020

Stan epidemii w Polsce – co to oznacza?

Stan epidemii w Polsce – co to oznacza?<br/>fot. pixabay
fot. pixabay

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w Polsce wprowadzony został stan epidemii. Do świąt zamknięte są szkoły oraz zaostrzone zostały kary za nieprzestrzeganie kwarantanny. Rząd nie planuje jednak zmiany terminu wyborów prezydenckich.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej premier poinformował, że 20 marca wprowadzono w Polsce stan epidemii. - Żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się, ograniczać i wdrażać odpowiednie zasady, także w przestrzeganiu kwarantanny, wprowadzamy stan epidemii (...). Daje on nowe prerogatywy, ale też i obowiązki – mówił.

Do świąt Wielkiej Nocy 25 marca, zamknięte będą wszystkie placówki edukacyjne - nauka ma nadal być prowadzona zdalnie. - To ważna decyzja, aby nie doszło do szerokiego rozprzestrzeniania się koronawirusa – dodawał szef rządu.

W kolejnej części konferencji dodał, że wprowadzenie stanu epidemii i wiążących się z tym restrykcji dla społeczeństwa, nie oznacza jednak przełożenia terminu wyborów.

Zostaną zaostrzone kary za złamanie kwarantanny: z 5 do 30 tys. zł. Premier zapowiedział także „dodatkowe mechanizmy śledzenia tego, czy dana osoba zadeklarowała, że przebywa rzeczywiście pod adresem, który zadeklarowała”.

Premier Morawiecki wyraził jednocześnie „głęboką nadzieję”, że po świętach Wielkiej Nocy Polacy będą mogli już zmienić tryb funkcjonowania. Rząd ma podać sczegóły w najbliższych dniach. Szef rządu zaapelował też o to, by przestrzegać zasad higieny sanitarnej, dezynfekować ręce, unikać kontaktu ze starszymi osobami - One są najbardziej narażone na śmierć, na przechodzenie koronawirusa - mówił.

Czym jest „stan epidemii”?
Do wczoraj, od 14 marca w Polsce obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego. Wprowadzono wówczas cztery kategorie restrykcji: przywrócono kontrole graniczne, oraz 14 dniową kwarantannę dla osób powracających z zagranicy, ograniczono działalność galerii handlowych oraz branży gastronomicznej, noclegowej, rozrywkowej i kulturalnej oraz wprowadzono zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób.

Jeżeli natomiast epidemia występuje na obszarze więcej niż jednego województwa, minister zdrowia na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego może ogłosić stan epidemii. Jest on związany z wprowadzeniem surowszych przepisów. Umożliwia on m.in. wojewodom na terenie poszczególnych województw wyznaczenie roli personelu medycznego innym osobom, by zwalczały epidemię. Do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być skierowani pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych. A także inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii.

Stan epidemii wprowadzono do odwołania na terenie całego kraju i nie jest tym samym co stan wyjątkowy czy stan klęski żywiołowej.

Rozporządzenie wprowadza też nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali i terenów przewidzianych planami przeciwepidemicznymi, które na okres 3 lat przygotowują wojewodowie – z możliwością aktualizacji. To właśnie wojewoda będzie informował właściciela o obowiązku udostępnienia nieruchomości i terenów.

Każdy przekraczający granicę do Polski, nadal musi być podany kwarantannie. Dodatkowo, podczas przekraczania granicy, należy podać straży granicznej adres miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę, numer telefonu do kontaktu.

Jak podaje TVN24, w nowych przepisach nie ma już natomiast ograniczenia prowadzenia obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania - co wprowadzało rozporządzenie o stanie zagrożenia epidemicznego.

Kolejne zmiany dotyczą też handlu w galeriach handlowych. Otwarte będą sklepy z branży spożywczej, kosmetycznej (z wyjątkiem perfumerii), artykułów toaletowych i środków czystości, wyrobów medycznych i farmaceutycznych, artykułów remontowo-budowlanych, prasowych, artykułów dla zwierząt, paliw.

Dodatkowo w galeriach mogą być świadczone usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne, ale tylko w zakresie dowozu, bez usług na wynos w samej galerii. Z handlu wyłączone będą tzw. wyspy handlowe.

Co dopuszcza ustawa?
Minister może też ustanowić:

1 - czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania

2 - czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,

3 - czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,

4 - zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,

5 - obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,

6 - nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,

7 - obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych oraz wyznaczenie grupy osób podlegających tym szczepieniom i rodzaju przeprowadzanych szczepień ochronnych.

Co może jeszcze wprowadzić rząd?
W rozporządzeniu minister może ustanowić: czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców; czasową reglamentację zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły; obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowanie innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie; obowiązek poddania się kwarantannie - miejsce kwarantanny i zakaz opuszczania go; czasowe ograniczenie korzystania z lokali lub terenów, nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, terenów i obiektów; nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach; zakaz opuszczania strefy zero przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie; nakaz określonego sposobu przemieszczania się.

Nowe przypadki zachorowań
Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o kolejnych 27 przypadkach zachorowań na COVID-19. Potwierdzone przypadki dotyczą: 8 osób z woj. wielkopolskiego, 3 osób z woj. śląskiego, 3 osób z woj. dolnośląskiego, 3 z woj. warmińsko-mazurskiego, 2 z woj. podlaskiego, z 2 osób  woj. kujawsko-pomorskiego i po 1 osobie z woj. pomorskiego, lubelskiego, zachodniopomorskiego, woj. podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego - podaje resort zdrowia.

Wczoraj badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 19 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-COV-2 w województwie podkarpackim. To młody mężczyzna z powiatu krośnieńskiego, który jest aktualnie hospitalizowany.
Dziś potwierdzono natomiast 20 przypadek zakażenia - to  kobieta w sile wieku z powiatu leżajskiego, która przebywa w kwarantannie domowej.

- Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 5911 osób, a 5298 poddanych jest kwarantannie – informuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego. - Aktualnie hospitalizowanych jest 69 osób.

Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 985 testów. Badaniami laboratoryjnymi do tej pory potwierdzono 19 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-COS-2 w naszym województwie.

Obecny bilans wynosi: 439 zakażonych, w tym 5 przypadków śmiertelnych. Młoda kobieta, która zmarła wczoraj w szpitalu w Łańcucie nie została zakwalifikowana jako ofiara koronawirusa SARS CoV2. Lekarze podali, że kobieta była zakażona, ale przyczyną jej śmierci była sepsa.

Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Po raz pierwszy zdiagnozowano ją w grudniu, w chińskiej prowincji Hubei, ze stolicą w mieście Wuhan. Do głównych objawów choroby należą gorączka, suchy kaszel, ogólne zmęczenie i spłycony oddech. Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach.

 

autor: oprac. paba
źródło: MZ, TVN24,PAP