Ustrzyki Dolne
piątek, 7 stycznia 2022

Trafiona zmiana lokalizacji lodowiska w Ustrzykach Dolnych

Trafiona zmiana lokalizacji lodowiska w Ustrzykach Dolnych<br/>fot. AB
fot. AB

„W przerwie świąteczno - noworocznej z lodowiska w Ustrzykach Dolnych korzystało dziennie średnio 200 osób. To najwyższa frekwencja końcówki roku i chcemy ją powtórzyć podczas ferii zimowych.” – mówi Kazimierz Matwiej, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ustrzykach Dolnych.

Kilka tygodni temu mieszkańcy i turyści zostali poinformowani o zmianie lokalizacji lodowiska w Ustrzykach Dolnych. Dziś już wiemy, że to był trafiony pomysł, o którym w krótkiej rozmowie opowiada dyrektor OSiR-u.

Lodowisko ma nową lokalizację, skąd ten pomysł?

Lodowisko miejskie zostało na ten sezon przeniesione z ul. Kolejowej i usytuowane jest przy ul. Gombrowicza 49 przy krytej pływalni Ośrodka Sportu i Rekreacji. Związane to było z polepszeniem funkcjonalności obiektu lodowiska, polepszeniem warunków socjalnych dla klientów, lepszym dostępem do całej infrastruktury oraz dostępności miejsc parkingowych. Ponadto wykorzystane zostały możliwości techniczne przyłączenia agregatu wody lodowej do sieci energetycznej oraz wykorzystanie do wykonania lodu zasobów pozostawionej z lata wody z basenów zewnętrznych. Jednym słowem wykorzystano infrastrukturę służącą  latem basenom zewnętrznym, a jesienią i zimą na lodowisku. Budynki zaplecza socjalno- technicznego zostały przystosowane na wypożyczalnie łyżew, przebieralnie i szatnie. Lodowisko jest teraz pod stałym nadzorem pracowników technicznych oraz obsługi zatrudnionych na basenie OSiR co usprawniło jego funkcjonowanie i pozwala wydłużyć czas otwarcia codziennie po 8 godz., ponadto utrzymywanie grubości lodu w granicach 6-7 cm pozwala na energooszczędną jego eksploatację.

Kazimierz Matwiej, dyrektor OSiR-u na płycie lodowiska.
Fot. Adam Bardziński

 

Dysponujecie już chyba kompletnym sprzętem, który jest potrzebny do profesjonalnej obsługi lodowiska?

Lodowisko do przygotowania lodu i jego utrzymywania doposażone zostało w  niezbędny sprzęt jak  rolba, mini ciągnik, odśnieżarka, a wypożyczalnia posiada nowe komplety  łyżew, ostrzałkę do łyżew, suszarkę i lampę UV do dezynfekcji butów. Dla dzieci dostępne są zabawki do nauki jazdy na łyżwach.

Nowa lokalizacja - teren obok basenów jest dużo lepiej oświetlony, co na pewno wpływa na komfort jazdy.

Tak, teren lodowiska i wokół został doświetlony oświetleniem zewnętrznym, wykonano podesty i dojścia dla klientów. Dostęp do lodowiska jest od strony parkingu przy ul. Jagiellońskiej oraz przy budynku basenu od strony ul. Gombrowicza. Podczas godzin pracy rozbrzmiewa muzyka.

Do kiedy mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać z obiektu?

Lodowisko rozpoczęło działalność 1 grudnia 2021 r. i planowana jest jego eksploatacja do marca 2022 r, a  po miesięcznej eksploatacji już widać po frekwencji większe zainteresowanie oraz zadowolenie klientów, nawet z możliwości skorzystania z kawiarni i wypicia ciepłej herbaty czy kawy. Płyta lodowiska ma wymiary 16 x 33 m , otoczona jest bandami z konstrukcji stalowej z wypełnieniem z płyt PEHD o wysokości do 120 cm, to pozwala na komfortowe, bezpieczne korzystanie ze ślizgawki. Powierzchnia ta pozwala na  jednoczesne przebywanie na tafli 40 osobom.

 

Czy Pana zdaniem zmiana lokalizacji to trafiony pomysł?

Myślę, że zmiana lokalizacji lodowiska przyczyni się nie tylko do lepszego wykorzystania infrastruktury technicznej, ale również polepszy warunki dla klientów poprzez możliwość skorzystania z bufetu, kawiarni, większej liczby miejsc parkingowych oraz daje możliwości skorzystania również z innych naszych usług jak  basen sauna, siłownia. Jednocześnie poszerzanie oferty sportowo rekreacyjnej Ośrodka Sportu i Rekreacji już przyczynia się do dużego zainteresowania grup i klubów sportowych, które rezerwują nie tylko basen czy halę sportową ale również lodowisko czy stadion lekkoatletyczny.

autor: AB