Ustrzyki Dolne
piątek, 5 lipca 2019

W Bieszczadach powstają singletracki

W Bieszczadach powstają singletracki<br/>fot. Nadleśnictwo Cisna
fot. Nadleśnictwo Cisna

Nadleśnictwo Cisna rozpoczęło budowę wyczynowych ścieżek rowerowych tzw. singletracków. Jednokierunkowe ścieżki powstaną na zboczach góry Hon. O utworzenie podobnych tras stara się również powiat Leski, który obecnie szuka wykonawcy na zbudowanie infrastruktury.

Nadleśnictwo Cisna dostało dofinansowanie unijne na budowę pierwszego etapu ścieżek rowerowych tzw. singletracków. Trasy powstają w ramach projektu „Porta Rusica” czyli „Brama ruska”, który nawiązuje do historycznego, najstarszego szlaku z XIX wieku, starego traktu handlowego który kiedyś istniał w Górnych Węgrzech. Łączył on Michalowce z Baligrodem, a dalej wiódł przez słowackie Ruske, Przełęcz nad Roztokami do Roztok. Do dziś na szlaku zachowały się niektóre przepusty, mostki, rogatki czy słupki kilometrowe.

Ciśniańskie singletracki powstaną na zboczach góry Hon. - Są to jednokierunkowe ścieżki, robione w duchu zrównoważonych tras rowerowych, czyli wykonane przy użyciu naturalnych materiałów. Charakterystyczne dla tych tras jest też ich urozmaicenie. Nie ma tam długich prostych odcinków. Są zakręty, hopki, podjazdy, naturalne przeszkody, mostki - wyjaśnia Mateusz Świerczyński z Nadleśnictwa Cisna.

Na pierwszy rzut powstanie ok. 14 km takich ścieżek, ale zaplanowano, że całość obejmie ok. 50 km wraz z infrastrukturą czyli m.in. wiatami, stacjami serwisowania rowerów czy wypożyczalniami. Dodatkowo cały projekt zakłada, że poza ścieżkami typowo górskimi wytyczone zostaną też pasy dla rowerzystów na drogach gminnych i powiatowych.

Jednokierunkowe trasy nie będą szerokie ok. 50-60 cm i może się na nich zmieścić jeden rowerzysta. Dodatkowo mają być dostępne dla wszystkich miłośników jednośladów, ich trudnośc zależy bowiem od tego przez jaki teren przebiegnie ścieżka rowerowa. Te na zboczach góry Hon mają mieć stosunkowo niewielkie nachylenie - spadek ok. 8 proc. - A z takimi poradzi sobie nawet najmłodszy rowerzysta – zapewnia leśnik i dodaje, że popularność tego typu turystyki jest ogromna. - Trasy w Sudetach, w okolicach Śnieżki, ściągają ludzi z całego świata, nawet z Australii – przekonuje.

Partnerem w projekcie są także powiat leski i leśnictwo Ulič ze Słowacji. Obecnie leskie starostwo szuka wykonawcy, który w ramach projektu wybuduje m.in. wiaty widokowe. W projekcie przewidziano 4 zadania: wytyczenie, oznakowanie Porta Rusica i budowa infrastruktury, adaptację istniejących szlaków i ścieżek rowerowych na zrównoważoną trasę „singletrack”, organizację cyklu konferencji, szkoleń dla społeczności lokalnych i przewodników oraz podjęcie działań promujących zrównoważoną turystykę rowerową.
Realizacja projektu Porta Rusica potrwa dwa lata. Cały projekt ma kosztować 2,1 mln euro, z czego 1,6 mln euro to dofinansowanie unijne.

 

autor: paba
źródło: PUM