Ustrzyki Dolne
czwartek, 19 października 2017

WIERNI LOTNICTWU POLSKIEMU - SZKOŁA W USTJANOWEJ MA SZTANDAR

WIERNI LOTNICTWU POLSKIEMU - SZKOŁA W USTJANOWEJ MA SZTANDAR

„Wierni lotnictwu polskiemu – nauka, ojczyzna, tradycja” to słowa które od 17 października 2017 roku przewodzą Szkole Podstawowej w Ustajnowej Górnej. W tym dniu oficjalnie został nadany sztandar szkoły.

- Przekazuję sztandar w Wasze ręce – mówi Marek Konopka, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego w Ustjanowej Górnej wręczając go uczniom. – Należy on do tych symboli narodowych, które w trudnych dla Ojczyzny chwilach były symbolem hartu ducha i woli zwycięstwa. Niech będzie dla Was tym, co najlepsze, co jest ludzkie, co jest godne naśladowania.

– To ważna uroczystość dla naszej szkoły – mówi Kaja 10-letnia uczennica. – Wspominamy to, że nasza szkoła powstała i możemy teraz się w niej uczyć.

Uroczystość nadania sztandaru Szkole Podstawowej im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego w Ustjanowej Górnej rozpoczęła się o przed południem. Stamtąd wszyscy zebrani goście razem z gospodarzami szkoły przemaszerowali z placu szkoły do kościoła pw. Narodzenia Marii Panny w Ustjanowej. Przemarszowi towarzyszyła orkiestra miejska. Uroczystej mszy świętej przewodniczył ksiądz dziekan Roman Szczupak, który również poświęcił sztandar. Dalsza część odbywała się na placu szkolnym.

- Panie dyrektorze, zgłaszam Szkołę Podstawową im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego w Ustjanowej Górnej gotową do uroczystości nadania i wręczenia szkole sztandaru – rozpoczęła Julia Jasiewicz uczennica szkoły. Odśpiewano Hymn Polski, a dyrektor Marek Konopka przywitał zaproszonych gości. Później nadszedł czas na najważniejszą część tego dnia. Fundatorzy sztandaru symbolicznie wbili pamiątkowe gwoździe w drzewiec sztandaru i wpisali się do Księgi Sztandaru. Bartosz Romowicz burmistrz Ustrzyk Dolnych, jako Przewodniczący Komitetu Honorowego Fundatorów Sztandaru odczytał Akt Ufundowania Sztandaru. Po czym sztandar został oficjalnie przekazany szkole. – Sztandar symbolizuje to co najważniejsze, trzy słowa które przewodzą naszej szkole, czyli nauka, tradycja, ojczyzna – mówi dyrektor Marek Konopka. – Teraz będziemy mogli w pełni reprezentować szkołę na różnych ważnych dla nas uroczystościach szkolnych i lokalnych.

Sześciu uczniów z Szkoły Podstawowej w Ustjanowej Górnej: Wiktoria Rymarowicz, Marceli Szuba, Zofia Banach, Amelia Budzyk, Patryk Bodziuch oraz Oliwia Bodziuch, w imieniu wszystkich uczniów złożyli ślubowanie na sztandar. Później zaproszeni goście gratulowali szkole nadania sztandaru podkreślając jak ważny jest to moment i jak istotne w historii było posiadania sztandaru. – Zostałem przedstawiony jako Nadleśniczy Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, ale tak naprawdę powinienem być przedstawiony jako tata uczennicy tej szkoły, lat 7, która bardzo chciała tutaj być i przeżywała wczoraj dzisiejszą uroczystość, nie dając się przekonać, że nadany będzie sztandar, nie sztandart – żartował nadleśniczy Maciej Szpiech.

W ostatniej części wydarzenia zgromadzeni goście zobaczyli występ uczniów Szkoły w Ustjanowej. Młodzież przypomniała historię szkoły oraz lotnictwa polskiego. Odśpiewali specjalnie stworzoną piosenkę z okazji 45-lecia szkoły oraz uhonorowali minutą ciszy wszystkich zmarłych nauczycieli, którzy pracowali w tej szkole. Uroczystość nadania sztandaru zorganizowały nauczyciele: Anetta Rogalińska, Agnieszka Czaja, Danuta Krycka, Ewa Paszkowska oraz Marcin Kamiński.
Starania o nadanie sztandaru rozpoczęły się 22 września w Urzędzie Miejskim w Ustrzykach Dolnych Zawiązano wtedy Komitet Honorowy Fundatorów Sztandaru Szkoły Podstawowej w Ustjanowej Górnej. Było to jednocześnie uczczenie 45-lecia istnienia Szkoły w Ustjanowej.

Wśród fundatorów Sztandaru dla Szkoły Podstawowej w Ustrzykach Dolnych znaleźli się: Bartosz Romowicz – Burmistrz Ustrzyk Dolnych, Katarzyna Sekuła – Zastępca Burmistrza Ustrzyk Dolnych, Marek Konopka - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ustjanowej Górnej, Maria Pospolitak – Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Marek Andruch – Starosta Bieszczadzki, Artur Woźny – Wicestarosta Bieszczadzki, Magdalena Skotnik – Członek Zarządu Powiatu Bieszczadzkiego, Ryszard Urban – Przewodniczący Rady Powiatu Bieszczadzkiego, Bogdan Ferenc - Przewodniczący Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych, Andrzej Steciuk - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych, Maciej Szpiech - Nadleśniczy Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, Nadkom. Piotr Mazur – Komendant Powiatowy Policji w Ustrzykach Dolnych, mł. bryg. Przemysław Kruk – p.o. Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Ustrzykach Dolnych, ppłk Robert Mokrzycki – Komendant Placówki Straży Granicznej w Krościenku, Ks. Mirosław Głaz – Proboszcz Parafii Narodzenia NMP w Ustjanowej, Ryszard Lawrenc - sołtys wsi Ustjanowa Dolna, Ochotnicza Straż Pożarna w Krościenku, Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Ustjanowej Górnej, Józef Żydownik prezes firmy budowlanej z Birczy, Stanisława Nahajowska, Ewa Nahajowska, Małgorzata i Antoni Chwostyk, Stanisława i Edward Krzączkowscy, Magdalena i Marek Wantuch, Krzysztof Mendzios, Lidia i Andrzej Frankowscy, Barbara Szpak, Joanna i Sylwester Bronhard, Lidia i Marek Fundanicz, Renata i Krzysztof Jakubik, Bogusław Gliński, Beata i Krzysztof Maślik, Jolanta i Damian Czerw, Renata i Bogusław Frankowscy, Małgorzata i Mateusz Dybała, Sylwia i Paweł Janczak, Danuta i Adam Giefert.

FOT. ANDRZEJ GÓRSKI UDK

 

WIERNI LOTNICTWU POLSKIEMU - SZKOŁA W USTJANOWEJ MA SZTANDAR
WIERNI LOTNICTWU POLSKIEMU - SZKOŁA W USTJANOWEJ MA SZTANDAR
WIERNI LOTNICTWU POLSKIEMU - SZKOŁA W USTJANOWEJ MA SZTANDAR
WIERNI LOTNICTWU POLSKIEMU - SZKOŁA W USTJANOWEJ MA SZTANDAR
WIERNI LOTNICTWU POLSKIEMU - SZKOŁA W USTJANOWEJ MA SZTANDAR
WIERNI LOTNICTWU POLSKIEMU - SZKOŁA W USTJANOWEJ MA SZTANDAR
autor: MK