Ustrzyki Dolne
sobota, 26 września 2020

Zbiórka na Hessówkę!

Zbiórka na Hessówkę!

Harcerze z Pabianic zorganizowali zbiórkę na remont stanicy w Dwerniku. Na wymianę dachu i komina czeka tam legendarna Hessówka, chata zbudowana przez bieszczadzkiego artystę – Mariana Hessa, który stworzył legendę o Biesie i Czadach. Pomóżmy!!

- Zdobądźmy ten bieszczadzki szczyt razem! - napisali na portalu zrzutka.pl harcerze z Chorągwi Łódzkiej Hufca ZHP Pabianice, których mundury już od kilkudziesięciu lat są stałym elementem dwernickiego krajobrazu. Ze swojej bazy nad Sanem, co roku wyruszają na bieszczadzkie szczyty, a po powrocie maszerują na lody do sklepiku „Beleczka”. Jak mówią mieszkańcy – zawsze są chętni do pomocy i można na nich liczyć.

Ale teraz harcerze z pabianickiego hufca sami potrzebują pomocy. Ich baza w Dwerniku wymaga gruntownego remontu. Na wymianę dachu i nowy komin czeka legendarna Hessówka, którą własnoręcznie zbudował Marian Hess – artysta oraz twórca opowieści o Biesie i Czadach.

„Dla wielu harcerzy Stanica w Dwerniku to miejsce magiczne – baza, na której spędzili piękne chwile swojego dzieciństwa i młodości, przeżyli niezapomniane przygody, składali przyrzeczenia i odbierali zobowiązania. To wspaniała, oddalona od świata oaza przyjaźni i harcerskich ideałów. Dziś potrzeba nam odrobiny czarów – baza w Dwerniku wymaga gruntownego remontu” - napisali autorzy zbiórki.

Harcerze zdają sobie sprawę z tego, że Hessówka jest „świadectwem historii i życia wybitnego człowieka” i nie powinna zostać zapomniana, dlatego remont należy zacząć jak najszybciej. Oprócz prac konserwacyjno-remontowych w Hessówce, zaplanowano też wymianę dachu w magazynie na sprzęt i remont domków letniskowych, które w przyszłości mogłyby zarabiać na stanicę. Jak przekonują - prężnie działająca stanica stanie się szansą dla Hufca ZHP Pabianice.

„Niestety, z uwagi na epidemię koronawirusa i ograniczone środki nie jesteśmy w stanie sprostać kosztom remontu samodzielnie, a działać trzeba natychmiast. Potrzebujemy pomocy finansowej. Po naszej stronie są zaangażowanie, chęć do pracy i determinacja, by ocalić Stanicę w Dwerniku. Kwota, której wymaga remont to 150 tys. złotych.

Na harcerzach z Pabianic ciąży odpowiedzialność. Jesteśmy zobowiązani do dbania o dziedzictwo Hessa i historię Bieszczad. Bez naszych działań wielkie dziedzictwo bieszczadzkiego artysty zatrze się w pamięci i zaniknie. Naszym zadaniem jest poniesienie go w przyszłość dla następnych pokoleń harcerzy i wszystkich miłośników bieszczadzkich tajemnic.”

Zbiórka trwa zaledwie kilka dni, harcerzom już udało się zebrać ok. 5 tys. zł. Najhojniejszymi darczyńcami są sami harcerze, którzy z sentymentem wspominają pobyt w Dwerniku - Oczywiście, że wpłaciłam pieniądze na remont pabianickiej stanicy. Spędziłam tam wiele lat i mam mnóstwo dobrych wspomnień - mówi Kamila, harcerka, która co roku od kilkunastu lat przyjeżdżała z pabianickim Hufcem do Dwernika. - Mam nadzieję, że remont stanicy uda się przeprowadzić szybko i długo będzie służyć młodemu pokoleniu harcerzy.

Darczyńcom, którzy zdecydują się przekazać większą kwotę harcerze oferują nagrody. Wśród nich - oprócz podziękowań, są: unikatowy kalendarz bieszczadzki, 5-dniowy pobyt z wyżywieniem na stanicy podczas wakacji 2021, 5-dniowy pobyt w Hessówce, 7-dniowy pobyt na stanicy oraz wyjazd śladami „Watahy” oraz tajemnicze - „Życie z zakapiorem” czyli pobyt w Bieszczadach z prawdziwymi zakapiorami.

Zrzutka TUTAJ!!
POMÓŻMY HARCERZOM Z PABIANIC!!

FOT. HUFIEC PABIANICE - zrzutka.pl

Zbiórka na Hessówkę!
Zbiórka na Hessówkę!
Zbiórka na Hessówkę!
Zbiórka na Hessówkę!
Zbiórka na Hessówkę!
Zbiórka na Hessówkę!
Zbiórka na Hessówkę!
Zbiórka na Hessówkę!
autor: paba
źródło: zrzutka.pl