poniedziałek, 17 lipca 2023

Kamień Dwernik Trail. Pobiegli dla Łukasza.

Ponad 300 zawodników stanęło wczoraj na starcie charytatywnego Biegu Kamień Dwernik Trail. W tym roku biegli dla Łukaszka Bubeły z Łodyny, który wraz z rodzicami zbiera pieniądze na leczenie guza mózgu.

Trzeba przyznać, że wczorajsza piękna pogoda zaskoczyła uczestników biegu, którzy od kilku lat zdążyli się już przyzwyczaić, że w trakcie imprezy pada, a w zasadzie leje deszcz. Na szczęście, mimo morderczego upału, większość zawodników bezpiecznie dotarła do mety w dawnym parku konnym w Dwerniku. Zaledwie kilka osób zeszło z trasy, ze względu na osłabienie spowodowane wysoką temperaturą.

Ideą biegu jest pomoc chorym dzieciom z naszego terenu. W poprzednich edycjach pieniądze ze starów oraz licytacji zostały przekazane m.in. Mai z Ustrzyk Górnych oraz Hubertowi z Ustrzyk Dolnych. W tym roku organizatorzy biegu pomagają choremu na guza mózgu Łukaszowi z Łodyny, który wraz z rodzicami dzielnie kibicował zawodnikom.

W trakcie imprezy odbyły się trzy biegi, w których w tym roku wzięła udział rekordowa liczba zawodników. Każdy z biegów otwierał szeryf Jarosław Nowak, szef miejscowej OSP. Dzieci pobiegły na dystansie 400 m przez potok Dwernik, a najmłodszy uczestnik biegu miał zaledwie kilkanaście miesięcy. Kolejne biegi odbyły się na dystansach 24 i 12 km i prowadziły przez szczyt góry Dwernik Kamień (1004 m n.p.m.).

Na 24 km najlepszy był Karol Ziajka, z klubu PGR/Finisz Rymanów, który pokonał ją w czasie 2 godz. 24 min. Tuż za nim uplasował sie Paweł Dybek z Mielca, a trzeci był Paweł Tomkiewicz z Iwonicza Zdroju.
Najlepsza z kobiet Katarzyna Holc z klubu Banda Grudnia, zjawiła się na mecie jako 15., z czasem 3 godz. 15 min. Kolejna na mecie Była Magdalena Gajek z klubu Wieś Tańczy i Biega, a trzecia była Jolanta Antczak z klubu Sportowe Puławy.

W biegu na 12 km, na mecie pierwszy zjawił się Damian Dziewiński z 35PLP/Sanok Biega, który pokonał ją w 59 min. Niecałą minutę później przybiegł Grzegorz Słowik z OSP Iskrzynia/Aktywna Korczyna, a trzeci był Marcin Jakubik z MKS Halicz/PSG Krościenko.
W tym biegu najlepszą zawodniczką została Katarzyna Albrycht z Krościenka Wyżnego, która pokonała ją w 1 godz. 5 min. Druga była Renata Hołowaty z Sanok Biega, a trzecia Marta Prajzner z Krościenka Wyżnego.

Atmosfera na imprezie jak zwykle była gorąca, a kibicie oraz zawodnicy brawami witali na mecie kolejnych biegaczy. Tam czekała na nich Maja z Ustrzyk Górnych, która wręczała piękne - obecnie już kolekcjonerskie drewniane medale, wykonane przez Galerię Kino z Lutowisk. Na każdego uczestnika biegu na mecie czekała też darmowa degustacja, przygotowana przez okoliczne Koła Gospodyń Wiejskich i miejscowe gospodynie.

Imprezę oraz licytacje poprowadził niezmordowany Marek Sokół - dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lutowiskach, który przez cały czas trwania biegu, z wielkim zaangażowaniem komentował sytuację na trasie. W tym roku nagrody pomagał mu wręczać aktor Bartłomiej Topa, który został ambasadorem biegu z ramienia głównego sponsora Mitsubishi Motors. Aktor również dołączył swoją cegiełkę do licytacji, przekazując vipowskie zaproszenie na jeden ze swoich spektakli.

Na bezgotówkową aukcję przekazano kilkadziesiąt przedmiotów oraz usług - osoby, które brały udział w licytacjach mają 2-3 tygodnie na wpłacenie deklarowanej przez siebie kwoty na konto Łukasza. W tym roku największym „wzięciem” cieszył się motocykl Jawa 350 Twin Sport ufundowany przez Katarzynę Wardęgę i Juliana Leję. Został wylicytowany przez miejscowego przedsiębiorcę Jacka Doparta za 5,5 tys. zł. Na konto Łukasza wpłynie też cała kwota zebrana z opłaty startowej.

- Bardzo się cieszymy, że z roku na rok impreza się rozrasta i coraz więcej ludzi otwiera serca i bezinteresownie pomaga nam w organizacji biegu. Wierzymy, że w tym roku rekord licytacji zostanie znów pobity, a na konto Łukasza trafi suma, która realnie pomoże mu w leczeniu - mówi Adam Kapral, który wraz z Tomkiem Dopartem i Arkiem Ślączką od siedmiu lat organizuje bieg.

Organizatorzy imprezy dziękują wszystkim zaangażowanym w organizację imprezy.

Nr konta do wpłaty: 82 8642 1012 2003 1213 9057 0017 - Fundacja Bieszczadzka, Ul. 1 Maja 16, 38-700 Ustrzyki Dolne, NIP: 688 124 56 89.
Tytułem: Darowizna DKT + (Imię i nazwisko startującego)

ZDJĘCIA: Paulina Bajda/Piotr Bubeła