Ustrzyki Dolne
czwartek, 9 maja 2019

Alarm bombowy w Bieszczadach

Alarm bombowy w Bieszczadach<br/>fot. KWP Rzeszów
fot. KWP Rzeszów

Ustrzyccy policjanci we wtorek otrzymali informację o podłożonym ładunku wybuchowym na jednej z prywatnych posesji na terenie powiatu bieszczadzkiego. Ładunku wybuchowego nie odnaleziono, ale ustalono autora alarmu.

We wtorek7 maja policjanci z Komendy Powiatowej w Ustrzykach Dolnych otrzymali informację o podłożonym ładunku wybuchowym na jednej z prywatnych posesji na terenie powiatu bieszczadzkiego. Policja natychmiast uruchomiła procedury. Policjanci zabezpieczyli teren, a pirotechnik dokładnie sprawdził budynek. Ładunku wybuchowego nie odnaleziono. Równocześnie policjanci prowadzili działania, w celu ustalenia i odnalezienia sprawcy fałszywego alarmu. Trop doprowadził do 13-latka z Wałbrzycha.

Fałszywe alarmy o podłożonych ładunkach wybuchowych są coraz częstszym problemem. Zgłoszenia często mają charakter głupich żartów. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo natychmiast reagują na takie sytuacje i ustalają sprawców tego przestępstwa. Osoba dorosła, odpowiedzialna za wywołanie fałszywego alarmu bombowego, musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi i finansowymi. Zgodnie z kodeksem karnym za wszczęcie fałszywego alarmu bombowego grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Z kolei nieletni za czyny karalne i przejawy demoralizacji odpowiadają zgodnie z Ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich. Koszty finansowe wywołanych przez nich akcji ponoszą ich rodzice.

 

autor: oprac.paba
źródło: KPP Ustrzyki Dolne