Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 31 grudnia 2019

Czad wciąż niebezpieczny!

Czad wciąż niebezpieczny!

Dwoje turystów trafiło do szpitala w Lesku, po podtruciu tlenkiem węgla. Do zdarzenia doszło w Bystrem w gminie Baligród. Straż Pożarna apeluje o ostrożność i przypomina, że zatrucie czadem bywa śmiertelne!

Informację o zdarzeniu dostaliśmy wczoraj od naszego czytelnika. Pan Mariusz poinformował nas, że w sobotę 29 grudnia, w miejscowości Bystre w gminie Baligród, w jednym z domków wypoczynkowych doszło do podtrucia tlenkiem węgla. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Informację potwierdził rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lesku st. kpt. Robert Jedynak. - W momencie przyjazdu naszego zastępu, tam już znajdował Zespół Ratownictwa Medycznego i pobliska jednostka OSP. Dwie osoby wskazywały na podtrucie tlenkiem węgla i pomimo tego, że została im na miejscu udzielona pomoc medyczna, ratownicy podjęli decyzję, że te osoby zostaną przewiezione do szpitala – poinformował rzecznik KP PSP Lesko.
W domku przebywało sześć osób, ale tylko dwie uskarżały się na zawroty głowy. Jedna z osób, które zostały przewiezione do szpitala wcześniej straciła przytomność.
Jak dodał nasz czytelnik - na miejscu działały jednostki OSP KSRG Baligród, PSP Lesko oraz dwa zespoły ratownictwa medycznego.
Kapitan Jedynak mówi, że to pierwsze tego typu zdarzenie na terenie powiatu leskiego w tym okresie grzewczym, jednak apeluje o rozwagę.
(masz informację napisz na adres redakcja@bieszczadzka24.pl lub na FB GB)

UWAGA!! STRAŻ POŻARNA PRZYPOMINA!!
Czad nazywany jest cichym zabójcą:
nie jest widoczny, nie ma smaku ani zapachu. Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, w Polsce umiera ponad sto osób, a blisko 2 tysiące ulega podtruciu.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest niebezpieczny?
Tlenek węgla wydobywa się z wadliwych lub źle użytkowanych urządzeń grzewczych oraz przewodów kominowych. Jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia.

Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in. drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego powietrza z zewnątrz do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni.

Jak dochodzi do zatrucia?
Czad dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną szybciej niż tlen, przez co blokuje dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, bo uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych.

Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.

Objawy zatrucia czadem
Duszność, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienie, osłabienie, przyśpieszenie czynności serca i oddychania, senność, nudności, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony i nieregularny – to alarmujące objawy, które mogą być sygnałem podtrucia czadem.

Osoba zaczadzona czuje się osłabiona, znużona. Zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest bierna i nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny i traci przytomność. Jeśli nikt nie przyjdzie z pomocą, może umrzeć.

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?
Jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, najlepiej na zewnątrz by zapewnić dopływ świeżego, powietrza.
Rozluźnić poszkodowanemu ubranie, ale nie rozbierać go, żeby go nie wyziębić.
Wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – tel. 999, straż pożarna – tel. 998 lub 112).
Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

Jak się chronić przez zatruciem czadem?
Trzeba pamiętać o kilku zasadach:
Co najmniej raz w roku trzeba kontrolować stan instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i kominowych w budynkach wielorodzinnych i jednorodzinnych.
Gdy palimy węglem i drewnem, należy to robić nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Gdy używamy gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na pół roku.
Należy zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin. Nie można zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych.
Piecyk gazowy powinien być szczelnie przyłączony do przewodu spalinowego, a przewód spalinowy musi być szczelny i drożny.
Jeśli wymieniamy okna na nowe, trzeba sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
Warto systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu, bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji kartka powinna przywrzeć do ww. otworu lub kratki. Zamontować czujniki tlenku węgla szczególnie w części domu, w której śpimy.

 

 

autor: oprac.paba
źródło: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej / Polska Agencja Prasowa