Ustrzyki Dolne
środa, 8 stycznia 2020

Gromadzyń. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.

Gromadzyń. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.<br/>fot. KPP Ustrzyki Dolne
fot. KPP Ustrzyki Dolne

W ten weekend bieszczadzcy policjanci pojawią się na stoku narciarskim Gromadzyń w Ustrzykach Dolnych. Jak zapewniają - w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2020”, każdy z obecnych na stoku będzie mógł do nich podejść i porozmawiać o bezpieczeństwie na stokach.

Już w najbliższą sobotę 11 stycznia ustrzyccy policjanci, będą realizowali działania w ramach kampanii informacyjno - edukacyjnej pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. - Celem akcji, jest poszerzenie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej, związanej z naruszeniem przepisów obowiązujących na stokach oraz upowszechnianie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej – informuje podkom. Aleksandra Wołoszyn-Kociuba, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych.

Policjanci będą obecni na stoku w godzinach od 11:00 do 14:00. Jak zapewnia rzeczniczka każdy będzie mógł podejść i porozmawiać z nimi na temat bezpieczeństwa na stoku.

Dekalog Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej:

1. Wzgląd na inne osoby
Każdy narciarz lub snowboarder powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.
2. Sposób jazdy na nartach i snowboardzie oraz panowanie nad prędkością
Każdy narciarz lub snowboarder powinien kontrolować sposób jazdy. Powinien on dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu.
3. Wybór kierunku jazdy
Narciarz lub snowboarder nadjeżdżający od tyłu musi wybrać taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy lub snowboarderów znajdującym się przed nim.
4. Wyprzedzanie
Narciarz lub snowboarder może wyprzedzać innego narciarza lub snowboardera z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony pod warunkiem, że zostawi wystarczająco dużo przestrzeni wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboarderowi na wykonanie przez niego wszelkich zamierzonych lub niezamierzonych manewrów.
5. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku
Narciarz lub snowboarder, wjeżdżając na oznakowaną drogę zjazdu, ponownie ruszając po zatrzymaniu się, czy też poruszając się w górę stoku, musi spojrzeć i w górę, i w dół stoku, aby upewnić się, że może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.
6. Zatrzymanie na trasie
O ile nie jest to absolutne konieczne, narciarz lub snowboarder musi unikać zatrzymania się na trasie zjazdu w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po upadku w takim miejscu narciarz lub snowboarder winien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.
7. Podchodzenie i schodzenie na nogach
Narciarz lub snowboarder musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.
8. Przestrzeganie znaków narciarskich
Każdy narciarz lub snowboarder winien stosować się do znaków narciarskich i oznaczeń tras.
9. Wypadki
W razie wypadku każdy narciarz lub snowboarder winien udzielić poszkodowanym pomocy.
10. Obowiązek ujawnienia tożsamości
Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany czy świadek musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

Patronat honorowy nad projektem objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

autor: oprac. PK
źródło: KPP Ustrzyki Dolne