Ustrzyki Dolne
czwartek, 21 grudnia 2017

Pracowity tydzień goprowców

Pracowity tydzień goprowców

W ubiegłym tygodniu ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR wzięli udział w trzech akcjach. Ratowali pracownika leśnego, którego przygniotło drzewo, pomogli turyście, który zabłądził na Połoninie Wetlińskiej i sprowadzili turystów z Dydiowej.

Jak poinformowali na swojej stronie Facebookowej ratownicy z Bieszczadzkiej Grupy GOPR, 13 grudnia, w południe zostali zadysponowani do 36 letniego mężczyzny, który podczas pracy w lesie został przyciśnięty przez drzewo. Pracownik leśny z pomocą Lotniczego Pogotowia Ratunkowego został przetransportowany do szpitala w Rzeszowie.

Kolejna akcja odbyła się 15 grudnia. Ratowników o pomoc poprosił 34 letni turysta, który zabłądził na Połoninie Wetlińskiej. Po odnalezieniu mężczyzny, ratownicy sprowadzili go na Przełęcz Wyżną.

Dwa dni później 16 grudnia ratownicy z Ustrzyk Górnych prowadzili wyprawę ratunkową w Dydiowej. - Czwórka turystów brodząc w głębokim śniegu utknęła w trudnym terenie. Braku zasięgu telefonii komórkowej (działał jedynie 112) i braku możliwości użycia aplikacji ratunek utrudniał poszukiwania zagubionych. Po odnalezieniu turystów, jedna z osób z objawami hipotermii trafiła do szpitala w Ustrzykach Dolnych – informują ratownicy.
W Bieszczadach od kilku tygodni utrzymuje się II (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego. Częste opady śniegu powodują, ze szlaki są nieprzetarte, a wiatr przenosi śnieg w różne miejsca gór.

Ratownicy informują, że 21 grudnia w Bieszczadach obserwowane są opady śniegu. „Zagrożenie lawinowe głównie w miejscach odłożenia większych ilości śniegu przetransportowanego przez wiatr. Powstałe depozyty śniegu przewianego zalegają na starej, zlodowaciałej warstwie lodoszreni. Zagrożenie lawinowe dotyczy szczególnie stoków o wystawie północnej i północno-wschodniej. Na większości obszaru pokrywa stabilizowana przez roślinność. Górna warstwa śniegu przewianego, wynosząca ok. 40 cm zalega na twardej lodoszreni. Ogólnie pokrywa o dużym, lokalnym zróżnicowaniu. W miejscach gdzie wiatr odłożył śnieg pokrywa może sięgać 100 cm. Szlaki turystyczne nie przetarte /zaspy/. Możliwość zejścia zsuwów oraz lawin na stromych stokach, jarach i wąwozach.”

Prawdopodobieństwo zejścia lawiny: „Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym przede wszystkim na wskazanych stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.”

Na szlakach: „Częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach, oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.”

informacja o zagrożeniu lawinowym

FOT. BIESZCZADZKA GRUPA GOPR

 

Pracowity tydzień goprowców
Pracowity tydzień goprowców
Pracowity tydzień goprowców
Pracowity tydzień goprowców
Pracowity tydzień goprowców
Pracowity tydzień goprowców
Pracowity tydzień goprowców
Pracowity tydzień goprowców
autor: oprac.paba
źródło: Bieszczadzka Grupa GOPR


powiązane artykuły: