Ustrzyki Dolne
środa, 9 sierpnia 2017

Selfie ze słupami granicznymi. Kolejne mandaty.

Selfie ze słupami granicznymi. Kolejne mandaty.<br/>fot. BiOSG
fot. BiOSG

Tylko w ciągu trzech dni aż pięć osób ukaranych za nielegalnie przekroczenie granicy z Polski na Ukrainę i z powrotem tylko po to, aby zrobić sobie zdjęcia z ukraińskim słupem granicznym w tle.

8 sierpnia, lekkomyślnych turystów ukarali funkcjonariusze z Placówki SG w Stuposianach oraz z Placówki SG w Wetlinie. Zarówno 38 - letnia mieszkanka Gdańska, 32 – latka z województwa łódzkiego jak i 38 – latek z województwa podkarpackiego świadomie przekroczyli granicę z Polski na Ukrainę i z powrotem aby zrobić sobie zdjęcie przy ukraińskim słupie graniczny. Wszyscy za dokonanie nielegalnego przekroczenia granicy zostali ukarani mandatami karnymi.

Dwa dni wcześniej tj. niedziela 6 sierpnia, dwoje obywateli Irlandii, 44 - lenia kobieta oraz 21 – letni mężczyzna przyjechali na Podkarpacie, aby między innymi zwiedzić Przemyśl i okolice. Chcieli także zobaczyć zewnętrzną granice Unii Europejskiej, a  „selfie” z granicy miało być pamiątka z tej podróży. Mimo widocznych zakazów turyści weszli na pas drogi granicznej. Para został ukarana mandatami karnymi w wysokości po 100 zł.

Co roku, w okresie wakacyjnym zwiększa się liczba osób – turystów, którzy lekkomyślnie przekraczają linię granicy. Ciekawość i lekkomyślność nie są w tym przypadku żadnym usprawiedliwieniem. Nielegalne przekroczenie granicy jest czynem karalnym na podstawie art. 49a § 1 kw zagrożonym karą grzywny w wysokości do 500 złotych.

Od początku tego roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ukarali już 42 osoby, które nielegalnie przekroczyły zieloną granicę z Polski na Ukrainę i z powrotem lub weszły na pas drogi granicznej tylko po to, aby zrobić sobie zdjęcie. Większość tych przekroczeń - bo aż 34 - miała miejsce w Bieszczadach.

autor: oprac. kj
źródło: BiOSG


powiązane artykuły: