Ustrzyki Dolne
środa, 30 stycznia 2019

W Krościenku zatrzymano imigrantów z Afryki - FILM

W Krościenku zatrzymano imigrantów z Afryki - FILM<br/>fot. scrn youtube BiOSG
fot. scrn youtube BiOSG

Dwóch nielegalnych imigrantów zatrzymali wczoraj w Krościenku funkcjonariusze z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Jeden z nich chciał studiować w Niemczech, drugi jechał do Hiszpanii. 33-letni obywatel Gambii oraz 28-letni Marokańczyk zostali już przekazani z powrotem na Ukrainę.

Jak informuje BiOSG, zatrzymanie imigrantów jest efektem stałej współpracy polskich i ukraińskich służb granicznych.
 
- Wczoraj rano (29 stycznia) Placówka SG w Krościenku uzyskała od ukraińskich odpowiedników informację o podejrzanych śladach mogących świadczyć o nielegalnym przekroczeniu granicy z Ukrainy do Polski – informuje mjr Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. - Strażnicy graniczni szybko podjęli działania graniczne. Już po kilkunastu minutach w Krościenku zatrzymano dwóch mężczyzn. To obywatele Gambii oraz Maroka w wieku 33 i 28 lat. Cudzoziemcy nie posiadali przy sobie dokumentów.


 
Jak ustalili funkcjonariusze SG, cudzoziemcy legalnie przybyli na Ukrainę droga lotniczą w połowie 2018 roku. Tam się poznali i wspólnie zaplanowali dalszą podróż do Europy Zachodniej. Według zeznań Marokańczyk planował podjąć studia w Niemczech, a Gambijczyk chciał dotrzeć do Hiszpanii.
Decyzją Sądu Rejonowego w Ustrzykach Dolnych, cudzoziemcy zostali ukarani mandatami karnymi po 400 złotych każdy, a następnie przekazani służbom ukraińskich w ramach Umowy o Readmisji.
 
Tylko w styczniu bieżącego roku Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej zatrzymał 26 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli polsko-ukraińską granicę i zamierzali przedostać się do Europy Zachodniej (byli to głównie obywatele Iraku oraz Maroka). Wszyscy zatrzymani cudzoziemcy zostali przekazani z powrotem na Ukrainę w ramach readmisji.

 

autor: oprac.paba
źródło: BiOSG