Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 5 marca 2018

Wywozili 160 kg kawioru z jesiotra

Wywozili 160 kg kawioru z jesiotra<br/>fot. BiOSG
fot. BiOSG

W niedzielę 4 marca, na przejściu granicznym w Krościenku funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili 160 kg nielegalnie transportowanego kawioru o wartości przekraczającej 1,2 mln zł. Kawior z jesiotra podlega ochronie zgodnie z Konwencją Waszyngtońską CITES, a na jego transport wymagane jest zezwolenia.

W trakcie kontroli dwóch pojazdów osobowych opuszczających Polskę, funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili szklane słoiki oraz plastikowe pojemniki bez oznaczeń.

Okazało się, że w pojazdach których kierowcami byli obywatele Ukrainy jest transportowany kawior z jesiotra syberyjskiego. Kierowcy (24 i 28 l.), nie posiadali stosownych zezwoleń i twierdzili, że są jedynie kurierami, którzy mieli dowieźć towar do odbiorców we Lwowie.

Z uwagi na brak zezwolenia na wywóz towarów podlegających Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem z dnia 3 marca 1973 r. (CITES) - kawior został zatrzymany i zgodnie z właściwością przekazany funkcjonariuszom KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.

Według przepisów - można przewozić tylko jedną puszkę kawioru gatunków ryb jesiotrokształtnych (Acipenseri-formes spp.) tj. do 125 gramów na osobę, a opakowania mają być indywidualnie oznaczone (tj. posiadać etykiety potwierdzające legalne źródło pozyskania), w innym przypadku jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

 

 

 

Wywozili 160 kg kawioru z jesiotra<br/>fot. BiOSG
fot. BiOSG
autor: BiOSG