Ustrzyki Dolne
czwartek, 3 listopada 2016

Zakończenie obchodów 65 rocznicy „Akcji przesiedleńczej H-T”

Zakończenie obchodów 65 rocznicy „Akcji przesiedleńczej H-T”<br/>fot. Organizatorzy
fot. Organizatorzy

W przyszłym tygodniu odbędą się uroczystości kończące pięciomiesięczne obchody „Akcji Przesiedleńczej H-T 1951". W ramach obchodów zorganizowano m.in.: spotkania osób przesiedlonych, wystawy i wieczory wspomnień.

Podsumowanie pięciomiesięcznych obchodów „Akcji Przesiedleńczej H-T 1951” odbędzie się w poniedziałek 14 listopada o godz. 13.30 w Ustrzyckim Domu Kultury. Program przewiduje, że wcześniej o godz. 12 w kościele p.w. Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu odprawiona zostanie msza święta, którą będzie celebrował ks. Mikołaja Leskiv z Rzymskokatolickiej Parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego z Czerwonogrodu.

Uczestnicy spotkania w UDK obejrzą akademię artystyczną w wykonaniu młodzieży z ZSL w Ustrzykach Dolnych. Podczas podsumowania zaprezentowana zostanie relacja fotograficzna wraz z komentarzem z wycieczki „Na ziemię ojców naszych” - Stanisława Kantora oraz prezentacja projektu „Ocalić od zapomnienia dziedzictwo kulturowe osób przesiedlonych w ramach Akcji H-T” Stowarzyszenia „Ustyan”.

Irena Suchińska, Irena Zając i Natalia Żuk z Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Czerwonogradzie zaprezentują Pieśń „Wyjazd z rodzinnej ziemi” oraz „Wiersze moje wiersze”.

W ramach „Akcji przesiedleńczej H-T” na przełomie maja i czerwca 1951 r. na dworzec w Ustrzykach Dolnych przyjechały pierwsze transporty przesiedlonych z terenu powiatów Hrubieszowskiego i Tomaszowskiego. Uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia rozpoczęły się 14 czerwca wspólnym posiedzeniem Rady Powiatu Bieszczadzkiego, Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych i Rad Gminnych w Czarnej i Lutowiskach.

W ramach obchodów 65 rocznicy „Akcji Przesiedleńczej H-T 1951” zorganizowano wiele spotkań i wystaw upamiętniających tamten czas. W świetlicy wiejskiej w Ustjanowej Stowarzyszenie „Ustyan” zorganizowało spotkania osób przesiedlonych z członkami Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, w których uczestniczyli członkowie rodzin przesiedlonych z okolic dawnego Krystynopola. Podczas tego spotkania Andrij Zaliwskij burmistrz Czerwonogradu poinformował, że władze rejonu chcą powrócić do dawnych historycznych nazw miejscowości. Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Ustrzykach Dolnych organizowały wystawy dokumentów i fotografii, a także wieczory wspomnień z udziałem uczestników Akcji H- T 1951, a takie spotkania odbyły się również w Czarnej i w Lutowiskach.

 

Zakończenie obchodów 65 rocznicy „Akcji przesiedleńczej H-T”<br/>fot. Archiwum Państwowe
fot. Archiwum Państwowe
autor: msm/paba


powiązane artykuły: