Ustrzyki Dolne
środa, 7 sierpnia 2019

Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego

Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego<br/>fot. Organizatorzy
fot. Organizatorzy

W piątek 9 sierpnia na Rynku w Ustrzykach Dolnych odbędzie się Święto Wojska Polskiego organizowane przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Sanoku i Burmistrza Ustrzyk Dolnych. Tego dnia będziecie mogli wziąć udział w polowej Mszy Świętej, a także wziąć udział w pikniku wojskowym.

Program uroczystości:
godz. 12:00 Polowa Msza Święta
godz. 13:00 Uroczysty Apel
- złożenie meldunku,
- podniesienie flagi państwowej w RP i odegranie Hymnu Państwowego,
- powitanie gości,
- odczytanie decyzji, rozkazów, wyróżnień,
- odczytanie Apelu Pamięci,
- Salwa Honorowa,
- sygnał „Hasło WP”,
- odśpiewanie pieśni reprezentacyjnej WP „Pierwsza Brygada”,
- złożenie wiązanek przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Polskich,
- sygnał „Cisza”
godz. 14:00 Piknik wojskowy (m.in. pokaz sprzętu wojskowego, polowa grochówka)
 
Święto Wojska Polskiego to święto państwowe obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięstwa Polski w Bitwie Warszawskiej, stoczonej w 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej. To właśnie wtedy w ciągu kilku sierpniowych dni osiągnęliśmy historyczne zwycięstwo. Wpływ bitwy był tak duży, że zaczęto nazywać ją Cudem nad Wisłą. Poprzez swoje znaczenie dla kultury i politycznego rozwoju ludzkości, uznana została za osiemnastą przełomową bitwę w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę, a także zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

Wojsko Polskie dziedziczy chlubne tradycje, które ukształtowały się za sprawą wielkich przodków i bitew. Żołnierze Wojska Polskiego zapisali się na kartach historii jako obrońcy suwerenności i niepodległości Ojczyzny. Tradycje orężne i etos żołnierza są fundamentem współczesnej działalności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W nich bowiem upatruje się źródła motywacji skłaniającego żołnierzy do patriotyzmu i pełnej oddania służby.
 

Gmina Ustrzyki Dolne informuje również, że w dniu 9 sierpnia 2019 r. parking przy ulicy Wyzwolenia będzie nieczynny. Uzrędnicy proszą w tym dniu o nieparkowanie oraz usuniecie parkujących pojazdów.

 

autor: oprac.paba
źródło: UM UD / www.wojsko-polskie.pl