Ustrzyki Dolne
wtorek, 5 grudnia 2023

Ewakuowali rodzinę z Wetlińskiej. Akcja była bardzo trudna.

Ewakuowali rodzinę z Wetlińskiej. Akcja była bardzo trudna.<br/>fot. GOPR
fot. GOPR

Ratownicy bieszczadzkiej grupy GOPR przeprowadzili ewakuację ojca i trójki dzieci, którzy utknęli na Połoninie Wetlińskiej. Rodzina zgubiła się na szlaku z powodu trudnych warunków atmosferycznych. Akcja ratunkowa była bardzo trudna.

 

 


Rodzina zgubiła się w sobotę 2 grudnia, podczas wędrówki do znajdującego się na połoninie schronu. - O godz. 16.20 otrzymaliśmy zgłoszenie od ojca z trójką dzieci w wieku 10, 11 i 14 lat, że znajdują się na Połoninie Wetlińskiej - przekazali ratownicy GOPR.

Ojciec z dziećmi wyszli na szlak dopiero koło godz. 10-11. Jak relacjonowali ratownicy „stracili orientację w terenie ze względu na trudne warunki pogodowe i terenowe (padający deszcz, silny wiatr, głęboka pokrywa śnieżna) nie mają sił, aby kontynuować marsz w kierunku Chatki Puchatka”.  

Na szczęście mieli zainstalowaną w telefonie bezpłatna aplikację Ratunek. Wysłali linka, dzięki któremu ratownikom udało się potwierdzić ich dokładną lokalizacje.

Na pomoc ojcu i trójce dzieci ruszyło łącznie 13 goprowców. To ratownicy ze stacji w Ustrzykach Górnych i Cisnej oraz ci, którzy mieszkają w Wetlinie.

Pierwsi przybyli na miejsce o godzinie 17:30. Dotarli do poszkodowanych i zabezpieczyli ich przed warunkami atmosferycznymi. Akcja ratunkowa trwała kilka godzin.

- Po przybyciu pozostałych ratowników rozpoczęto ewakuację do dyżurki w schronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego na Połoninie Wetlińskiej w celu ogrzania i doprowadzenia do stanu umożliwiającego dalszą ewakuację. O północy poszkodowani zostali przetransportowani do Wetliny - podkreślono w komunikacie.

Ratownicy ostrzegają
Ratownicy apelują, aby nie ignorować ostrzeżeń pogodowych. - Niestety nie wszyscy potraktowali na poważnie wszelkie alerty, pogodę jaka była w górach, co więcej ostrzeżenia ratownika żeby sobie odpuścić wyjście w góry - napisali.

- Skończyło się wymagającą czasu i siły akcją ratunkową. Namiastka wczorajszych warunków taka jak na filmie, podczas którego ratownicy kolejny raz próbują wydrzeć quada na gąsienicach z mokrego śniegu - podkreślili.

W górach od kilku dni panuje 1 stopień zagrożenia lawinowego (najniższy). Niewielke zagrożenie lawinowe występuje w miejscach odłożenia i uformowania depozytów śniegu na stromych stokach zawietrznych, głównie o stronie północnej i północno-wschodniej. Miejsca w których zagrożenie jest największe, to przełamania terenu oraz leje i jary.

Pokrywa śniegu jest nierówna i wynosi od 20 do 40 cm, w miejscach nawianych do 1,5 m. Na części obszaru pokrywa stabilizowana przez nieprzykrytą roślinność.

Dziś ma być pochmurnie z przejaśnieniami. Temperatura w wyższych partiach -5˚C, wiatr południowo-zachodni do 40 km/h.

 

autor: paba
źródło: Bieszczadzka Grupa GOPR


powiązane artykuły: