Ustrzyki Dolne
wtorek, 28 listopada 2023

Jak chodzić zimą po górach. BdPN przypomina!

Jak chodzić zimą po górach. BdPN przypomina!<br/>fot. Paulina Bajda
fot. Paulina Bajda

Szlaki Bieszczadzkiego Parku Narodowego są dostępne zimą, ale ze względu na zalegającą na szlaku pokrywę śnieżną, należy zachować szczególną ostrożność. Niezbędny jest odpowiedni ubiór i wyposażenie. Na oblodzonych odcinkach szlaków konieczne mogą okazać się raki lub tzw. raczki. Wyjście na szlak zgłoście do GOPR!

 


Z rakiet, nart wyposażonych w foki, nart skiturowych oraz śladowych można korzystać tylko w przypadku poruszania się po oznakowanych szlakach.

Ze względu na bezpieczeństwo innych turystów oraz bariery zabezpieczające, na szlakach obowiązuje całkowity zakaz zjazdów. Zakaz dotyczy m.in. nart, desek snowboardowych, sanek oraz tzw. jabłuszek.

Należy też zabezpieczyć się na każdą ewentualność. Przed wyjściem w góry powinniśmy zgłosić trasę planowanej wycieczki w stacji ratunkowej GOPR w Ustrzykach Górnych (13 461 06 06). Telefon ratunkowy GOPR 601-100-300 lub 985.

Zimą idziemy dłużej!
Wybierając trasę weźmy pod uwagę, że w warunkach zimowych czas konieczny do przejścia, może być nawet dwa razy dłuższy niż czas podawany na mapach turystycznych dla warunków letnich. Unikajmy więc długich tras, gdyż zimą dzień jest krótki.

Chrońmy też siebie oraz przyrodę! Nie poruszajmy się po terenie Parku po zmroku i przed świtem.

Pamiętajmy, że cisza i spokój są naturalnym elementem życia lasu i połonin. Hałas niepokoi zwierzęta i naraża je na niepotrzebny stres. Ciche otoczenie sprzyja relaksowi i podziwianiu przyrody, a jednocześnie pozwala dzikim zwierzętom żyć w spokoju.

Za wstęp na szlaki płacimy!
W okresie zimowym wstęp na szlaki turystyczne jest płatny. Bilet możemy kupić drogą elektroniczną - bdpn.eparki.pl lub gotówką w kasach parkingów: na Przełęczy Wyżniańskiej, w Wołosatem oraz w Brzegach Górnych.

Te parkingi są odśnieżane i obowiązuje na nich opłata parkingowa pobierana w gotówce zgodnie z obowiązującym cennikiem. Dodatkowo bilet wstępu na szlaki można kupić w Mucznem (wyjście w kierunku Bukowego Berda), na Przełęczy Wyżnej oraz w schronie na Połonine Wetlińskiej.

W terenie można skorzystać z toalet na Przełęczy Wyżnej, Przełęczy Bukowskiej, przy szlaku Stare Sioło - Przełęcz Orłowicza, w schronie na Połoninie Wetlińskiej oraz z sanitariatów w Wołosatem przy parkingu.

Niektóre szlaki mogą być zamknięte
Podczas wyjątkowo niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - takich jak: śnieżyce, oblodzenie szlaków, zagrożenie lawinowe, wiatrołomy lub zerwanie kładek na potokach, niektóre szlaki lub ich odcinki mogą być okresowo zamknięte. Informacja na ten temat jest umieszczana na bieżąco, na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Dodatkowo BdPN informuje, że na wspólnym odcinku szlaku czerwonego i niebieskiego na Przełęczy Goprowskiej, została tymczasowo zlikwidowana wiata odpoczynkowa. Rozebrano ją ze względu na jej zły stan techniczny. Budowa nowej wiaty nastąpi w przyszłym roku.

Z myślą o bezpieczeństwie
Z myślą o bezpieczeństwie turystów, w okresie zimowym, w strefach połoninowych zamontowany został nowy system oznakowania szlaków turystycznych. Powyżej górnej granicy lasu można spotkać czerwone tyczki o wysokości 250 cm, na których znajdują się pomarańczowe naklejki z numerami. Na terenie Parku znajduje się łącznie 600 szt. tego typu oznakowań.

Tyczki wskazują przebieg szlaku oraz posiadają przypisany numer o znanej lokalizacji GPS. Koordynaty poszczególnych tyczek zostały udostępnione Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu.

Zawiadom GOPR, zainstaluj aplikację!
W przypadku utraty orientacji w terenie (np. z powodu gęstej mgły) należy zadzwonić pod nr ratunkowy GOPR: 601 100 300 - podając nr tabliczki, przy której jesteśmy.

Dlatego nie wolno dokonywać żadnych zmian w oznakowaniu, ponieważ od jego trwałości zależeć może ludzkie życie.
Jednocześnie apelujemy do wszystkich turystów, aby przed wyjściem w góry pamiętali o pobraniu bezpłatnej aplikacji „Ratunek” (http://www.ratunek.eu). Dzięki tej aplikacji służby ratownicze są w stanie precyzyjnie ustalić położenie osoby potrzebującej pomocy.

Niskie zagrożenie lawinowe
Na obecną chwilę w górach panują warunki zimowe - ogłoszony jest stan zagrożenia lawinowego stopnia pierwszego - najniższy. Pokrywa śniegu jest nierównomierna, o grubości od 10 do 40 cm, w miejscach nawianych do 90 cm. Szlaki w wielu miejscach są zawiane i nieprzetarte. W najbliższych dniach zapowiadane są opady śniegu. Temperatury w ciągu dnia do -4°C oraz wiatr południowy w porywach do 50 km/h.

GOPR zwraca też uwagę, na bardzo duży nawis, jaki utworzył się pod Tarniczką w rejonie niebieskiego szlaku schodzącego z Przełęczy pod Tarnica, na Przełęcz Goprowską.

Aktualne warunki pogodowe oraz stopień zagrożenia lawinowego znajdziecie na stronie Grupy Regionalnej GOPR (https://www.gopr.pl/lawiny/bieszczady).
 

 

autor: paba


powiązane artykuły: