Ustrzyki Dolne
czwartek, 18 kwietnia 2024

Jak głosować w drugiej turze wyborów samorządowych?

Jak głosować w drugiej turze wyborów samorządowych?

W niedzielę 21 kwietnia odbędzie się II tura wyborów na wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. W Bieszczadach II tury wyborów samorządowych odbędą się w gminach: Czarna, Lutowiska, Ustrzyki Dolne, Baligród i Solina.

 

 


Druga tura odbędzie się tylko w tych miejscowościach, w których pierwsza tura wyborów nie przyniosła rozstrzygnięcia, czyli żaden z kandydatów nie otrzymał więcej niż 50 proc. głosów.

Tak jak w pierwszej turze wyborów samorządowych lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do 21.00. Aby zagłosować, trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość.

Wyborca otrzyma kartę, która musi być opatrzona pieczęcią obwodowej komisji wyborczej i wydrukowanym odciskiem pieczęci terytorialnej komisji wyborczej. Na dole karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

Na karcie do głosowania będą dwa nazwiska kandydatów, którzy w pierwszej turze otrzymali najwięcej głosów. Aby oddać ważny głos, trzeba postawić jeden znak X w kratce przy nazwisku kandydata, na którego chce się zagłosować. Głos będzie nieważny jeśli przy nazwisku postawimy inny znak, lub zagłosujemy na obu kandydatów.

Po wypełnieniu karty wrzucamy ją do urny wyborczej; nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy ani ich komukolwiek odstępować. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.

Zgodnie z przepisami dopiski na karcie do głosowania nie wpływają na ważność głosu, jednak organy wyborcze apelują o powstrzymanie się od tego.

II tury wyborów w Bieszczadach

Gmina Czarna
W II turze wyborów samorządowych zmierzą się Bogusław Kochanowicz i Jacek Przybyła.

Gmina Lutowiska
W Lutowiskach w II turze zmierzą się Jakub Doliwa i Janusz Krupa.

Gmina Ustrzyki Dolne
W II turze wyborów zmierzą się Michał Wnuk i Paweł Germański

Gmina Baligród
W II turze wyborów zmierzą się więc Agata Pomykała i Robert Stępień.

Gmina Solina
Tu w II turze zmierzą się Wiesław Matuszewski i Adam Piątkowski.

 

autor: paba
źródło: Portal Samorządowy


powiązane artykuły: