Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 8 kwietnia 2024

Renata Szczepańska nie rządzi już w Cisnej

Renata Szczepańska nie rządzi już w Cisnej

Dariusz Wethacz wygrał wybory samorządowe i to on zostanie wójtem w gminie Cisna. Chociaż różnica była niewielka, to mieszkańcy zdecydowali, że ze stanowiskiem pożegna się wieloletnia wójt Renata Szczepańska.

 


W tegorocznych wyborach samorządowych mieszkańcy zdecydowali, że wójtem Cisnej zostanie nowa osoba. Według danych przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą zostanie nim Dariusz Wethacz z KWW Aktywni dla Gminy Cisna, który zdobył 56,20 proc. głosów. Dotychczasowa wójt Renata Szczepańska z KWW Razem dla Gminy Cisna zdobyła 43,80 proc.

Wethacz wygrał we wszystkich okręgach wyborczych chociaż walka była dość wyrównana. Była wójt dostała ponad 40 proc. głosów, Wethacz miał jednak ponad 50 proc.

Dariusz Wethacz ma 37 lat, mieszka w Dołżycy. W 2005 roku wyjechał do Kanady, gdzie przez 5 lat prowadził firmę budowlaną. Po powrocie do kraju ukończył Uczelnię Państwową im. Jana Grodka w Sanoku, a pieniądze zarobione w Kanadzie zainwestował w wybudowanie i prowadzenie pensjonatu Pod Źródełkiem.

Dariusz jest założycielem i prezesem Fundacji UltraBies. Biegnij za marzeniami, która promuje zdrowy i aktywny tryb życia oraz organizuje imprezy sportowe dla miłośników biegania w górach.

Rodzina Dariusza Wethacza od pokoleń związana jest z Bieszczadami. Jego pradziadek mieszkał w Dołżycy koło Cisnej, zanim na przełomie XIX i XX wieku wyjechał do Ameryki. Mimo że emigranci tacy jak on rzadko decydowali się wtedy na powrót do Polski, pradziadek postanowił wrócić w swoje rodzinne strony. Po 100 latach historia zatoczyła koło, a Darek po emigracyjnym epizodzie również postanowił wrócić w ukochane Bieszczady, do Dołżycy, by właśnie tu założyć rodzinę, otworzyć pensjonat, a teraz jeszcze bardziej zaangażować się na rzecz lokalnej społeczności.

Komitet wyborczy „Aktywni dla Gminy Cisna” z którego startował Wethacz jest apolityczny. Reprezentuje ludzi o różnych poglądach, zawodach, wywodzących się z różnych środowisk, którym leży na sercu rozwój gminy i wzrost dobrobytu lokalnej społeczności.

Aktywni dla Gminy Cisna zdobyli 60 proc. głosów i w radzie Gminy Cisna będą mieć 9 głosów. Razem dla gminy Cisna - 26,67 proc. zdobyło - 4 mandaty, KWW Gmina Cisna Wspólna Sprawa - 13,33 proc. zdobyło - 2 mandaty.

W Radzie Gminy Cisna zasiądą: Dariusz Wethacz KWW Aktywni dla Gminy Cisna, Kornelia Sobotko-Dworaczek KWW Aktywni dla Gminy Cisna, Jakub Wierzbicki KWW Gmina Cisna Wspólna Sprawa, Mateusz Świerczyński KWW Aktywni dla Gminy Cisna, Piotr Cwynar KWW Aktywni dla Gminy Cisna, Jan Koza KWW Aktywni dla Gminy Cisna, Bogdan Niemczyk KWW Razem dla Gminy Cisna, Zofia Kulińska KWW Aktywni dla Gminy Cisna, Agnieszka Sikora KWW Aktywni dla Gminy Cisna, Stanisław Zubek KWW Aktywni dla Gminy Cisna, Bogusław bajorek KWW razem dla Gminy Cisna, Piotr Gucwa KWW Razem dla Gminy Cisna, Aleksy Wójcik KWW Aktywni dla Gminy Cisna, Jadwiga Progorowicz KWW Gmina Cisna Wspólna Sprawa, Adam Andreasik KWW Razem dla Gminy Cisna.

Renata Szczepańska żegna się ze stanowiskiem
Renata Szczepańska gminą Cisna rządziła 23 lata. Oficjalnie nie jest związana z żadną partią polityczną, jednak gmina Cisna słynie z tego, że to właśnie tu w środku podkarpackiego bastionu PiS od kilkunastu lat wygrywa Platforma Obywatelska.

Była wójt znana jest jako osoba waleczna, która w bezkompromisowy sposób walczy o dobro mieszkańców swojej gminy. W 2019 roku zasłynęła m.in. obroną marszałka Marka Kuchcińskiego, któremu opozycja wytykała loty rządowym samolotem z rodziną i znajomymi.

Mieszkańcom gminy jednak od dłuższej chwili nie podobała się polityka prowadzona przez Renatę Szczepańską. Ostatnio zarzucali jej m.in. to, że w niewystarczający sposób walczy o ich prawa. Chodzi tu o przebudowę wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej. Inwestor czyli PZDW postanowiło bez konsultacji społecznych, na zasadzie wywłaszczenia zabrać działki mieszkańcom po to, by postawić na nich ekrany wyciszające oraz wybudować ścieżki rowerowe na które zabierano m.in. parkingi przy pensjonatach.

ZDJĘCIA: arch. pryw. kandydatów

autor: paba
źródło: PKW


powiązane artykuły: