Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 12 października 2020

Kolejny rekord na szlakach. BdPN przypomina o zasadach zwiedzania!

Kolejny rekord na szlakach. BdPN przypomina o zasadach zwiedzania!<br/>fot. BdPN
fot. BdPN

We wrześniu padł kolejny rekord na szlakach leżących na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Rekord wyjść padł na Tarnicę, Rawki oraz Bukowe Berdo. Dyrekcja Parku przypomina jednak o przestrzeganiu zasad.

- W miesiącu wrześniu odnotowaliśmy 131,5 tys. wejść na szlaki piesze - to o 64 proc. więcej niż w roku 2019 – informują pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. - Czujniki drogowe zarejestrowały 70,7 tys. wjeżdżających na teren parku pojazdów.

We wrześniu turyści najliczniej wchodzili na szczyty Tarnicy, Wielkiej i Małej Rawki oraz Bukowego Berda. Mimo tak wysokiej ogólnej frekwencji, były też odcinki o niewielkim natężeniu ruchu turystycznego.

Dyrekcja BdPN przypomina jednak, że oprócz najpopularniejszych szlaków na terenie parku są również inne piękne, widokowe szlaki turystyczne. - Przypominamy, że na terenie parku istnieje 140 km szlaków pieszych i zachęcamy do wędrówek po tych mniej uczęszczanych np.: Bereżki - Przysłup Caryński - Połonina Caryńska, Jaworzec - Smerek - Suche Rzeki, Tarnawa Niżna - Dźwiniacz, Wetlina - Dział - Mała Rawka, Pszczeliny Widełki - Bukowe Berdo – czytamy w komunikacie.

BdPN przypomina, że nie wolno wychodzić za bariery i taśmy, w ten sposób niszczone są unikatowe zbiorowiska roślinne połonin!

Dyrekcja parku przypomina również o zasadach, które w związku z wprowadzeniem żółtej strefy na terenie całej Polski obowiązują na szlakach.

Należy m.in.: zakrywać nos i usta na parkingach, przy punktach informacyjno - kasowych oraz na powierzchniach widokowych, gdzie gromadzą się turyści,

- w lesie i w terenie otwartym nie ma obowiązku używania maseczki lub zakrywania ust i nosa w inny sposób,

- należy zachować odpowiedni odstęp od innych osób i unikać gromadzenia się,

- należy unikać miejsc szczególnie popularnych wśród turystów i wybierać mniej uczęszczane szlaki.

- w punktach informacyjno-kasowych dostępny jest płyn do dezynfekcji rąk.

Wszystkie szlaki są dostępne dla turystów. Czynne są wszystkie parkingi. Nieodpłatnie udostępniane są toalety. Opłaty za wstęp oraz opłaty parkingowe można uiścić w punktach informacyjno-kasowych przy wejściach na szlaki (płatność tylko gotówką) lub poprzez platformę internetową: bdpn.eparki.pl.


Należy bezwzględnie słuchać poleceń Straży Parku i innych służb działających na terenie BdPN (np. Straż Graniczna, GOPR). Przed zaplanowaną wycieczką warto sprawdzić komunikaty turystyczne na naszej stronie internetowej.

Bądźcie odpowiedzialni - w trosce o zdrowie swoje i innych!

W telefonie warto również zainstalować bezpłatną aplikację RATUNEK, która w razie wypadku lub zagubienia się na szlaku pomoże ratownikom z Bieszczadzkiej Grupy GOPR dotrzeć do osób poszkodowanych.

 

autor: oprac. paba
źródło: BdPN


powiązane artykuły: