Ustrzyki Dolne
wtorek, 1 sierpnia 2023

50.urodziny Bieszczadzkiego Parku Narodowego

50.urodziny Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Bieszczadzki Park Narodowy zaprasza do świętowania swoich 50. urodzin. W programie Przyrodnicza Spartakiada Rodzinna, rytmiczne safari, koncerty, quizy i bieszczadzkie opowieści.

 

 

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania 50. urodzin Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Impreza odbędzie się w sobotę, 5 sierpnia w Parku pod Dębami w Ustrzykach Dolnych. Jak zapowiadają organizatorzy - tego dnia połączona zostanie dzikość bieszczadzkiej przyrody ze sportową rywalizacją i muzycznym brzmieniem.

PROGRAM - 5 sierpnia - Park pod Dębami, Ustrzyki Dolne

godz. 10:00-10:30 - Otwarcie wydarzenia przez dyrektora, powitanie gości, zapowiedź spartakiady i przedstawienie jej zasad.
godz. 10:30-10:50 - Dzika rozgrzewka z rysiem Pędzelkiem i wilczkiem Noskiem - profesjonalna rozgrzewka dla wszystkich uczestników spartakiady prowadzona przez trenera.
Godz. 11:00-12:00 - Przyrodnicza Spartakiada Rodzinna - komentarz i doping Krystian Tyrański.
- uczestnikami są duety rodzinne (dziecko i rodzic/opiekun pełnoletni).
- uczestnicy przechodzą przez 4 konkurencje sportowe nawiązujące do cech dzikich mieszkańców karpackiej puszczy: skoczność, współpraca, siła, wzrok - gra na czas.
- Rodzinne quizy przyrodnicze - 5 stanowisk z pytaniami o przyrodę BdPN, zdobywanie pieczątek z arkuszem pracy.
12:00-12:10 - Występ zespołu wokalnego.
12:10-12:30 - Opowieść o projekcie Dzika Odyseja szlakiem polskich parków narodowych, dzikie historie uczestników projektu - Krystian Tyrański.
12:30-12:45 - Ogłoszenie wyników Przyrodniczej Spartakiady Rodzinnej, wręczenie medali i nagród.
12:45-13:00 - Występ zespołu wokalnego.
13:00-13:45 - „Szybki jak…”, czyli bieg na czas z przeszkodami - konkurencja indywidualna dla dzieci w 3 kategoriach wiekowych: do 6 lat, 7-10 lat i powyżej 11 lat - komentarz i doping Krystian Tyrański.
13:45-14:30 - Rytmiczne safari z bębnami dla dzieci z rysiem Pędzelkiem i wilczkiem Noskiem - prowadzący Krystian Tyrański.
14:30 - Ogłoszenie wyników biegu na czas, wręczenie medali, wspólne omówienie pytań z Przyrodniczego Quizu i zakończenie wydarzenia.

Atrakcje towarzyszące wydarzeniu:

  •  Namiot edukacyjny BdPN
  •  Namiot edukacyjny Parku Narodowego „Połoniny” ze Słowacji
  •  „Bądź bezpieczny w górach” - GOPR Bieszczady - akcja informacyjno-edukacyjna
  •  Drzewo życzeń - plenerowa instalacja artystyczna tworzona przez wszystkich uczestników wydarzenia
  •  Twórczy namiot artystyczny
  •  Gwiezdne niebo – stoisko

Zasady spartakiady rodzinnej:

  • W rozgrywkach uczestniczą duety składające się z dziecka i dorosłego opiekuna. Zapisy będą przyjmowane wcześniej (od 2 tyg. przed imprezą) oraz w dniu zawodów do godziny 10:30. Para otrzymuje plakietki z tym samym numerem.
  • 4 konkurencje sportowe pokonywane na czas - liczy się czas pokonania wszystkich konkurencji przez duet od startu do mety.
  •  Nad przebiegiem konkurencji czuwają sędziowie, odmierzają czas startu oraz czas zakończenia biegu, a także sprawdzają poprawny przebieg konkurencji.
  •  Uczestnicy (duety) starują w odstępach czasowych.

SPORTOWE KONKURENCJE RODZINNE:

1. SKOCZNOŚĆ (JELEŃ) - skok w podwójnych workach odcinka o długości 20 m - każda para otrzymuje 2 worki, które są ze sobą zszyte - równoczesne skoki par pozwolą im sprawnie dotrzeć do mety.
2. WSPÓŁPRACA (WILK) - bieg między tyczkami z piłeczką na desce - para musi z obu stron trzymać deskę i poruszać się między tyczkami tak, aby piłeczka nie spadła (albo jakaś inna propozycja)
3. SIŁA (NIEDŹWIEDŹ) - należy po wytyczonym torze przetoczyć dużą piłkę lekarską, tak aby nie wypadła z toru. W jedną stronę toczy dziecko, z powrotem toczy rodzic/opiekun.
4. SPRYT (RYŚ) - rzut 6 piłeczkami tenisowymi lub woreczkami z określonej odległości do hula hop na trawie (duet rzuca razem).

QUIZY PRZYRODNICZE - 5 stanowisk z pytaniami o przyrodę BdPN - udzielenie właściwej odpowiedzi gwarantuje otrzymanie pieczątki. Aby rozwiązać quizy przyrodnicze, należy w namiocie BdPN pobrać arkusz z miejscami na 5 pieczątek. W Parku pod Dębami będzie rozmieszczonych 5 specjalnie oznakowanych stanowisk z pytaniami przyrodniczymi. Po udzieleniu właściwej odpowiedzi uczestnik otrzymuje pieczątkę i idzie do kolejnego stanowiska z quizem. Tylko 5 zdobytych pieczątek gwarantuje odbiór nagrody w namiocie BdPN.

„Szybki jak…” BIEG NA CZAS Z PRZESZKODAMI - konkurencja indywidualna dla dzieci, w trzech kategoriach wiekowych - do 6 lat, 7-10 lat i powyżej 11 lat. Krótki bieg na czas ze startem i metą na terenie Parku pod Dębami, po drodze do pokonania dostosowane do wieku uczestników.

Już dziś zapraszamy do zgłaszania duetów rodzinnych (dziecko i opiekun) na Przyrodniczą Spartakiadę Rodzinną na adres: edukacja@bdpn.pl. Swój udział można też zgłosić w konkurencjach sportowych w dniu imprezy, w Parku pod Dębami do godz. 10:30.

Osoba do kontaktu: Magdalena Zawadzka, Dział Edukacji Ekologicznej BdPN: tel. 724 750 076

Organizator wydarzenia: Bieszczadzki Park Narodowy
Prowadzący wydarzenie: Krystian Tyrański
Dofinansowanie: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Patronat medialny: Polskie Radio Rzeszów, TVP Rzeszów
Współpraca: Dzika Odyseja, GOPR Bieszczady, Ustrzycki Dom Kultury

 

 

autor: oprac. paba
źródło: BdPN


powiązane artykuły: