Ustrzyki Dolne
czwartek, 14 września 2023

Nowa wizytówka Lutowisk. Mural z Haftem Karpackim.

Nowa wizytówka Lutowisk. Mural z Haftem Karpackim.

Mural przedstawiający dawny rynek w Lutowiskach, otoczony tradycyjnym haftem karpackim od kilku dni zdobi budynek Urzędu Gminy w Lutowiskach. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu, mam nadzieję, że będzie pozytywnie odbierany - mówi Krzysztof Mróz, wójt Lutowisk.

 


Mural powstał w trakcie remontu i gruntownej termomodernizacji budynku Urzędu Gminy w Lutowiskach. - Została nagle biała, pusta ściana, więc zrobiliśmy w urzędzie „burzę mózgów”. Młodzi podpowiedzieli by namalować na niej mural. Dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować sondę, by jak najwięcej osób mogło się wypowiedzieć na temat tego, co powinno się na nim znaleźć - mówi Krzysztof Mróz, wójt gminy Lutowiska.


(Propozycja nr 1 - Mapa Gminy Lutowiska)

Na portalu społecznościowym ogłoszono konkurs, w którym wzięli udział mieszkańcy oraz sympatycy gminy Lutowiska. Głosować można było na trzy propozycje: tradycyjną Mapę Gminy Lutowiska, która już wcześniej zdobiła budynek urzędu; mural „Pamięć Dawnych Czasów - Dawny Rynek w Lutowiskach” oraz mural „W Kolorach Historii - Pamięć Dawnych Czasów - Haft Karpacki”.


(Propozycja nr 2 - „Pamięć Dawnych Czasów - Dawny Rynek w Lutowiskach” )

Jak mówią urzędnicy zainteresowanie ankietą było duże, a wszystkie propozycje wywołały sporo emocji. Na propozycję nr 1 zagłosowało 414 osób, na propozycję nr 2 - 124, a na trzecią, zwycięską - 439.


(Propozycja nr 3 - „W Kolorach Historii - Pamięć Dawnych Czasów - Haft Karpacki”)

„To moment niezwykły, kiedy tożsamość naszej gminy zostanie wzbogacona o wizualne odwzorowanie historycznych wydarzeń, które będą cieszyć oko zarówno mieszkańców, jak i licznych turystów odwiedzających nasze tereny. Mural zostanie dodatkowo uzupełniony napisem „Gmina Lutowiska” pod logotypem” - informują pracownicy urzędu w Lutowiskach.

Jak dodaje wójt Mróz, mural który znalazł się na elewacji jest odzwierciedleniem archiwalnego zdjęcia przedstawiającego dawny rynek w Lutowiskach. - Oczywiście na potrzeby artystyczne został trochę uproszczony, ale wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu - dodaje.

Mural wykonał Marcin Kardasz wraz z współpracownikami z firmy Vinci - Marcin znany jest m.in. z pięknych malowideł na przystankach autobusowych w Glinnem.

Do muralu powstanie kod QR, pod którym wszyscy zainteresowani znajdą  informacje na temat Gminy Lutowiska. Co ważne, za mural nie trzeba było dodatkowo płacić, bo wszystkie koszty zostały pokryte w ramach kończącego się właśnie w urzędzie remontu.

Jak zapewnią urzędnicy remont i termomodernizacja budynku oraz mural, to pierwszy krok w poprawie estetyki gminy Lutowiska i inwestycji w energię odnawialną.

ZDJĘCIA: UG LUTOWISKA

autor: paba


powiązane artykuły: