Ustrzyki Dolne
piątek, 11 sierpnia 2023

Zapraszamy na Dzień Żubra do Lutowisk. Nasz patronat.

Zapraszamy na Dzień Żubra do Lutowisk. Nasz patronat.<br/>fot. organizator
fot. organizator

Zawody strzeleckie, zawody drwali, wystawa psów rasowych, żubrze dyktando, koncerty, warsztaty, spotkania autorskie, wycieczki i kiermasze - tegoroczny Dzień Żubra w Lutowiskach po brzegi jest wypełniony atrakcjami. Zapraszamy już jutro!

 


W tym roku XIV Dzień Żubra odbędzie się 12 sierpnia, a zabawa zaplanowana jest przy Chacie Floriana (za szkołą podstawową). Ta coroczna impreza ściąga do Lutowisk tysiące turystów. Impreza ma charakter edukacyjno - kulturalny, promujący dziką przyrodę Bieszczad. Swym ponadlokalnym zasięgiem skupia wokół siebie pasjonatów przyrody, ekologów, leśników, koła łowieckie a przede wszystkim miłośników żubrów.

W ramach Dnia Żubra prowadzonych będzie szereg prezentacji, prelekcji o tematyce leśnej i przyrodniczej, konkursów przyrodniczych, odbędą się zawody drwali, zawody strzeleckie, turniej szachowy, żubrze dyktando, wystawa psów myśliwskich i wiele innych atrakcji, w których biorą udział dzieci, młodzież i dorośli.

Całość oprawiona jest występami regionalnych kapel ludowych, wspaniałą kuchnią regionalną oraz targami rękodzieła ludowego i produktu lokalnego przygotowanego przez lokalnych i regionalnych twórców.

- Dzień Żubra jest także dniem, w którym Kapituła Konkursowa odznacza nominowane osoby statuetką „Bieszczadzkiego Żubra” za zasługi w dziedzinie ochrony przyrody - mówi Marek Sokół, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lutowiskach, organizator imprezy. - Wydarzenie jest wyjątkową okazją do promocji osiągnięć leśników w zakresie wzorowego prowadzenia gospodarki leśnej, a przede wszystkim dla przypomnienia zasług poniesionych dla przywrócenia tego królewskiego zwierza bieszczadzkiej kniei.

Dodatkowo w trakcie imprezy odbędzie sie spotkanie z rzecznikiem prasowym RDLP w Krośnie Edwardem Marszałkiem, który będzie promował swoją najnowszą książkę „Sokoliki - ludzie bieszczadzkiego lasu” oraz spotkanie z baligrodzkimi leśnikami Kazimierzem Nóżką i Marcinem Sceliną, autorami książek o Bieszczadach.

Rozpoczęcie imprezy o godz. 8:00 zawodami strzeleckimi a zakończenie o godz. 22:00, wcześniej zabawa taneczna. Szczegóły na plakacie.

MIEJSCE IMPREZY: Kompleks rekreacyjno- sportowy przy Chacie pod Florianem w Lutowiskach.

ORGANIZATOR: Gminny Ośrodek Kultury im. Jerzego Janickiego w Lutowiskach

 

autor: oprac. paba


powiązane artykuły: