Ustrzyki Dolne
wtorek, 17 maja 2022

Tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek

Tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek<br/>fot. PiMBP w Ustrzykach Dolnych
fot. PiMBP w Ustrzykach Dolnych

Tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek (9-15.05.’22) przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną zostały rozpoczęte w Szkole Podstawowej w Wojtkowej, gdzie w czwartek od rana zawitała Biblioteka mobilna, czyli Bibliobus. Co prawda, Wojtkowa nie jest ujęta w jego rozkładzie jazdy, ponieważ funkcjonuje tam jedna z filii bibliotecznych, jednak wielu uczniów tamtejszej szkoły mieszka na jego trasie i po zapoznaniu się z jego ofertą, wyraziło chęć wypożyczania książek z Bibliobusu.

Zajęcia i zabawy rozpoczęły się w pobliskiej Filii bibliotecznej w Wojtkowej, przygotowane i poprowadzone przez bibliotekarkę Bogusławę Czaję, w których udział wzięła grupa z klasy 0. Były pacynki, kolorowanki tematyczne i ruch na świeżym powietrzu.

         Z lekkim opóźnieniem, spowodowanym utrudnieniami na drodze, rozpoczęło się zaplanowane na 11-tą przedstawienie Teatru Lalek Bajka pt. „Wyjątkowy Gość”. Dzieci z klas 0-III z uwagą je obejrzały, chętnie biorąc udział w dyskusji na jego temat. Dużą frajdą była możliwość potrzymania i obejrzenia kukiełek po spektaklu.

W tym czasie starsze klasy wzięły udział w warsztatach dotyczących nietypowych zadań logicznych. Każdy miał okazję zmierzyć się z różnego typu łamigłówkami. Niektórym poszło bardzo dobrze. Najważniejsza okazała się wytrwałość i pomysłowość. Uczestnicy wykonali też własne łamigłówki z kart (wizytówek Bibliobusu), sznurka i koralików, które mogli zabrać na pamiątkę.

Wszyscy uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wojtkowej mieli też okazję zwiedzić Bibliobus, który wzbudził bardzo duże zainteresowanie.

Tego samego dnia po południu dla dzieci – głównie uczestników projektu Mała Książka - Wielki Człowiek, które stawiły się bardzo licznie w sali PiMBP w Ustrzykach Dolnych, odbyło się przedstawienie pn. „Magiczne słowo”, z pouczającym przesłaniem wychowawczym: magiczne słowa proszę, dziękuję i przepraszam są wstępem do budowania właściwych relacji osobowych (główna bohaterka Lenka nie umiała poprosić siostry o zabawkę, obraziła się na mamę, uciekła do lasu i wtedy wszystko źle zaczęło się układać).

Spektakl przygotowali i wystawili również aktorzy Teatru Lalek „Bajka”, po jego zakończeniu rozmawiali z dziećmi, a te z kolei mogły zadawać pytania i wziąć do ręki kukiełkowych bohaterów.

Natomiast wieczorem dla starszych odbiorców, w trwającym ponad godzinę koncercie gitarowym , Kuba Michalski, z zawodu matematyk, z zamiłowania muzyk, zaśpiewał w swojej aranżacji m.in. ballady Adama Mickiewicza (ballada kryminalna „Lilije”, „Stepy akermańskie”, „Powrót taty”), utwory Adama Asnyka („Między nami nic nie było”), Bolesława Leśmiana („Dziewczyna”), Leonarda Cohena („Tańcz mnie po miłości kres”, „Hallelujah”) oraz wciągnął wszystkich do śpiewania sławnej „Lokomotywy” Juliana Tuwima.

Kuba Michalski przekazał dla Biblioteki 20 swoich albumów „Ach-Poezja!”. Płyty wraz z dedykacją Autora zostały rozdane uczestnikom koncertu.

Na drugi dzień świętowania Tygodnia Bibliotek, czyli piątek 13 maja w ustrzyckiej bibliotece odbył się mały maraton filmowy.

„Jako w niebie, tak i w Komańczy” - fabularyzowany film o przymusowym pobycie prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy, z udziałem świetnej obsady aktorskiej m.in.: Marka Kality, Jerzego Treli, Aleksandry Popławskiej i Dagny Cipory (obecnie Mikoś) został wyświetlony jako pierwszy i pobudził widzów do dyskusji nt. trudnej historii tamtych czasów.

       Drugą propozycją była „Wolność słowa” w roli głównej aktorki Hilary Swank (problem trudnej, ale i „pokaleczonej” przez życie młodzieży i ich przewartościowania pod wpływem swojej nauczycielki).

Późnym wieczorem został pokazany film dedykowany młodzieży „Na ringu z rodziną” - na kanwie wrestlingu (rodzaj rozrywki sportowej z elementami walki), który jest wiodącym tematem filmu, została ukazana determinacji w dążeniu za swoimi marzeniami. I najlepiej bez zazdrości komukolwiek i czegokolwiek.

Tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek<br/>fot. PiMBP w Ustrzykach Dolnych
fot. PiMBP w Ustrzykach Dolnych
Tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek<br/>fot. PiMBP w Ustrzykach Dolnych
fot. PiMBP w Ustrzykach Dolnych
Tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek<br/>fot. PiMBP w Ustrzykach Dolnych
fot. PiMBP w Ustrzykach Dolnych
Tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek<br/>fot. PiMBP w Ustrzykach Dolnych
fot. PiMBP w Ustrzykach Dolnych
źródło: PiMPB w Ustrzykach Dolnych


powiązane artykuły: