Ustrzyki Dolne
niedziela, 17 września 2023

UWAGA! Wścieklizna!

UWAGA! Wścieklizna!<br/>fot. sodadruk.pl
fot. sodadruk.pl

Na terenie powiatu bieszczadzkiego pojawiła się wścieklizna. Obszary zagrożone to gmina Czarna i gmina Lutowiska. To pierwszy taki przypadek od 10 lat. Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał rozporządzanie w tej sprawie.

 


Rozporządzenie dotyczące zwalczania wścieklizny na terenie powiatu bieszczadzkiego zostało wydanie 13 września. Powiatowy Lekarz Weterynarii obszar zagrożony wścieklizna wyznaczył wokół ogniska wścieklizny, którą wykryto w Polanie w gminie Czarna.

Na terenie gminy Czarna: Czarna Dolna, Czarna Górna, Lipie, Paniszczów, Polana, Rosochate, Rosolin, Serednie Małe, Wydrne.
Na terenie gminy Lutowiska: Skorodne.

(fot. Fundacja Bieszczadzka Organizacja Ochrony Zwierząt)

W powyższych lokalizacjach obowiązuje zakaz:
- organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę,
- organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych bez udziału psów i naganki, na zasadach określonych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ustrzykach Dolnych.

W powyższych lokalizacjach obowiązuje nakaz:
- trzymanie kotów w zamknięciu a psów na ogrodzonym terenie zamkniętym lub w zamknięciu,
- szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia,
- pozostawienie zwierząt gospodarskich, z gatunków wrażliwych na chorobę, w budynkach inwentarskich lub w okólnikach lub na zamkniętych wybiegach lub na pastwisku pod stałym nadzorem człowieka.

Dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich lub ich części położonych w w/w lokalizacjach nakazuje się:
- odstrzał sanitarny lisów, jenotów, kun, norek, w szczególności osobników zachowujących się nietypowo,
- niezwłoczne dostarczenie zwłok odstrzelonych zwierząt do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Krośnie lub do miejsc wskazanych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ustrzykach Dolnych,
- zgłaszanie przypadków padnięć lisów wolnożyjących.

PIW nakazał również wójtom oznakowanie obszaru zagrożonego tablicami - UWAGA! OBSZAR ZAGROŻONY WŚCIEKLIZNĄ ZWIERZĄT! Tablice mają się znaleźć przy drogach, ścieżkach dla pieszych oraz parkingach.

Wścieklizna
Choroba ta jest jedną z najdłużej znanych i najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury.

Wirus wścieklizny przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest również m.in. drogą aerogenną, dospojówkową lub poprzez transplantację narządów. W Polsce rezerwuarem wścieklizny jest lis rudy (źródło: GIW).

 Jak wskazuje Powiatowy Lekarz Weterynarii to pierwsze potwierdzone ognisko tej choroby na terenie pow. bieszczadzkiego od ok. 10 lat.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i bezwzględne zastosowanie się do zaleceń Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej!

 

autor: oprac. paba
źródło: PIW UD/Fundacja Bieszczadzka Organizacja Ochrony Zwierząt


powiązane artykuły: