Ustrzyki Dolne
wtorek, 21 marca 2017

Pomagamy odnaleźć przodków

Anastazja Jarczak<br/>fot. archiwum rodziny Hlib
fot. archiwum rodziny Hlib

Na prośbę rodziny poszukujemy informacji na temat rodzin: Hlib, Gbur, Gburyk, Iwanickich, Pastyrka, Szwajlik, Szwajłyk, Bugiel, Kuciaba, Wojnarowscy, Kunikiewicz oraz przodków Stefana i Barbary Jarczak (z domu Dawid) oraz Daniela i Marii Zagrodniczek (z domu Lewicka). Z ustaleń rodziny wynika, że mogli mieszkać w Ustjanowej, Ustrzykach Dolnych lub Lesku.

Do redakcji Gazety Bieszczadzkiej zwrócił się Adam Hlib, redaktor naczelny „Nowego Tygodnika Łobeskiego" - gazety wydawanej na terenie woj.zachodniopomorskiego. Poniżej cytujemy jego list.
„Szanowni Państwo
Za Państwa pośrednictwem zwracamy się z prośbą o pomoc w poszukiwaniu rodziny i przodków. Od kilku lat zajmujemy się tworzeniem drzewa genealogicznego, jednak odległość zamieszkania (ponad 800 kilometrów) sprawie wiele problemów. Poszukujemy przodków Stefana Jarczaka i Barbary Jarczak (z domu Dawid) oraz Daniela Zagrodniczka i Marii Zagrodniczek (z domu Lewicka).

Stefan i Barbara mieli 3 dzieci (o tylu wiemy):
- Michał Jarczak, miał 2 żony – pierwszej nie znamy imienia i nazwiska rodowego – wiemy jednak, że mieli dwie córki Zofię i Anielę; druga żona – Rozalia Jarczak z domu Smarkucka. Z tego związku urodziła się 5 dzieci: Jan Jarczak (ur. 15.08.1943 r.), Stanisław Jarczak, Janina Jarczak (brak informacji o ewentualnym mężu), Anna Jarczak (brak informacji o ewentualnym mężu), Rozalia Jarczak (brak informacji o ewentualnym mężu).
- Bazyli Jarczak, także miał dwie żony – niestety nie znamy ich imion, znamy natomiast ich nazwiska rodowe – Różańska oraz Trojan. Nie posiadamy informacji na temat ewentualnych dzieci.
- Józef Jarczak (ur. 15.03.1892 r. w Woli Romanowej, zm. 7.12.1989 r. w Starninie, pow. Kołobrzeg, zachodniopomorskie), który ożenił się z Anastazją z domu Zagrodniczek (ur. 19.01.1910 r. w Ustianowej, zm. 20.02.1994 r. w Starninie, pow. Kołobrzeg, zachodniopomorskie). Józef i Anastazja mieli 8 dzieci: Annę (ur. 23.12.1933 r. w Woli Romanowej), Marylę (ur. 1935 r. w Woli Romanowej), Natalię (ur. 15.10.1938 r. w Woli Romanowej), Józefa (ur. 15.03.1940 r. w Woli Romanowej), Janinę (ur. 19.12.1941 r. w Woli Romanowej), Bazylego (ur. 14.06.1946 w Woli Romanowej), Stanisława (ur. 1951 r. w Starninie) oraz Genowefę (brak danych).

Natomiast Anastazja Jarczak z domu Zagrodniczek była córką Daniela Zagrodniczka i Marii z domu Lewicka. Anastazja Jarczak miała 6 rodzeństwa: Michała, Annę, Marię, Katarzynę (po mężu Józefczyk) oraz jeszcze 2 siostry, których nie znamy imion. Z opowieści rodzinnych wynika, że te dwie siostry w czasie II Wojny Światowej lub tuż po niej mogły wyjechać na Ukrainę (w okolicę Odessy, Marinówki, Malinówki – brak szczegółów).

Z naszych ustaleń wynika, że rodzina przed II Wojną Światową mieszkała w Woli Romanowej i okolicznych miejscowościach (Ustianowa, Ustrzyki Dolne, Lesko).
Poszukujemy także informacji na temat rodzin: Hlib, Gbur, Gburyk, Iwanickich, Pastyrka, Szwajlik, Szwajłyk, Bugiel, Kuciaba, Wojnarowscy, Kunikiewicz z Siemuszowej i okolicznych miejscowości.
Za każdą pomoc i informacje będziemy bardzo wdzięczni.
Petronela i Adam Hlib
tel. 607 721 607, e-mail: adamhlib@wp.pl

 

 

Józef Jarczak<br/>fot. archiwum rodziny Hlib
fot. archiwum rodziny Hlib
autor: oprac.paba