Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 18 września 2017

Ustrzycka Izba Regionalna poszukuje zbiorów - Mieszkańcy, przejrzyjcie albumy i szuflady!

Ustrzycka Izba Regionalna poszukuje zbiorów -  Mieszkańcy, przejrzyjcie albumy i szuflady! <br/>fot. Katarzyna Jasion
fot. Katarzyna Jasion

Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych wciąż poszukuje pamiątek do zbiorów w Izbie Regionalnej. Pracownicy Izby zapewniają, że zbiory będą należycie opisane i przechowywane.

Pod koniec lipca tego roku w Ustrzykach Dolnych otwarto Izbę Regionalną. Znalazły się w niej eksponaty ukazujące historię miasta i okolic od międzywojnia po schyłek PRL: dokumenty, fotografie, przedmioty. Obecnie można oglądać 14 stałych ekspozycji, dotyczących m.in.: przedwojennej szkoły szybowcowej, społeczności żydowskiej, mniejszości niemieckiej, uchodźców greckich, korekty granicy wschodniej z 1951 roku, historii turystyki i sportu, kombinatu drzewnego, kopalnictwa naftowego.

Mimo że zgromadziliśmy całkiem sporo eksponatów, to wciąż nie jest to liczba wystarczająca, by móc rozwijać ekspozycje i prezentować na nich nowe materiały. Dlatego zwracamy się do mieszkańców Ustrzyk Dolnych i okolic, a także do osób żyjących w innych rejonach kraju, a związanych rodzinnie z Ustrzykami – o pomoc w gromadzeniu zdjęć, listów, innych dokumentów oraz wszelkich pamiątek dotyczących przeszłości grodu nad Strwiążem. Ideałem byłoby pozyskanie od Państwa oryginałów, ale jeśli taka forma okaże się niemożliwa – będziemy wdzięczni również za kopie.

Materiały dotyczące życia codziennego, pokazujące ludzi, budynki, wydarzenia można przynosić osobiście do Izby Regionalnej w Ustrzykach Dolnych przy ul. 1 Maja 16, przesyłać pocztą tradycyjną, bądź też elektroniczną. Z osobami przekazującymi swoje pamiątki na potrzeby IR (przyszłego muzeum regionalnego w Ustrzykach) podpisujemy umowy. Gwarantują one, że dokumenty, fotografie oraz pozostałe zbiory będą należycie przechowywane i prezentowane.

Dziedzictwo historyczne naszego miasta i gminy to niezwykle ważna kwestia – zarówno dla dorosłych, jak też dla młodzieży szkolnej. Wymiar edukacyjno-poznawczy ma tu fundamentalne znaczenie. Stąd jeszcze raz prosimy: przejrzyjcie swoje albumy rodzinne, pudełka z pamiątkami, szuflady i inne zakamarki. Jesteśmy przekonani, że znajdziecie tam niejedną atrakcyjną pamiątkę.

One nie przestaną być Waszą własnością. Jedyne, o co prosimy, to ich wypożyczenie na określony w umowie czas.

Oto adresy:
Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji
Rynek 16
38-700 Ustrzyki Dolne

Izba Regionalna w Ustrzykach Dolnych
Ul. 1 Maja 16
38-700 Ustrzyki Dolne

Adresy e-mail:
cit@ustrzyki-dolne.pl
cit.ir@ustrzyki-dolne.pl

 

Edward Mórawski do Izby Regionalnej dostarczył m.in. pamiątki z harcerskiej akcji - "Operacja Bieszczady `40".<br/>fot. Paulina Bajda
fot. Paulina Bajda
autor: Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych