Ustrzyki Dolne
wtorek, 5 marca 2024

Koń na wolności inaczej się zachowuje - FILM

Koń na wolności inaczej się zachowuje - FILM

Zanurz się w świat koni huculskich i odkryj magię Bieszczad, w filmie przedstawiającym historię powstania Stadniny „Tabun”. To jedna z pierwszych w Bieszczadach stadnina koni huculskich, a w kilkunastominutowym filmie o jej założeniu opowiada jej właściciel Stanisław Myśliński.

 


Stanisław wraz z rodziną stadninę założył 30 lat temu w Polanie. Ich stado należy do hodowli zachowawczej konia huculskiego i jest objęte opieką Polskiego Związku Hodowców Koni.

- Wyżarłyście wszystko czy jeszcze nie? - pyta żartobliwie swoje hucuły Stanisław Myśliński założyciel stadniny.

Jak wspomina - kilkadziesiąt lat temu Bieszczady miały mit Dzikiego Zachodu, a raczej Dzikiego Wschodu, gdzie zjeżdżały różne elementy typu wolnościowego, gdzie swoboda była większa i dużo było oryginalnych ludzi. - Nikt niczemu się nie dziwił - mówi z uśmiechem.

On w Bieszczady trafił po zakończeniu studiów, bezpośrednim powodem był stan wojenny. Dostał powołanie do wojska, do jednostek pancernych, ale on wolał do kawalerii i przez dwa lata ukrywał się przed wojskiem. Dlatego postanowił założyć gospodarstwo rolne, bo to chroniło wtedy przed „kamaszami”.

Jak mówi - jest zadowolony ze swojego życia, bo do pracy nie idzie z musu, tylko dlatego, że ją lubi. Wybrał hucuły, bo odpowiadały jego mentalności. - To koń leniwy ale inteligentny, który w trudnych warunkach musi walczyć - wyjaśnia.

Jak żartuje odpowiadało to jego duchowi, bo też był leniwy, dlatego wybrał Bieszczady, by z tym lenistwem walczyć.

Stadnina powstała w 1989 roku. Konie włóczyły sie po całych dolinach i raz na tydzień sprawdzał liczebność stada. Jak żartuje - przez swoje lenistwo, stał się prekursorem hodowli tabunowej, otrzymał nawet za to Złotą Odznakę Polskiego Związku Hodowców Koni.

Konie pięknie sie źrebiły, nawet w śniegach, były mocne i wytrzymałe. - Koń trzymany na wolności inaczej się zachowuje - podkreśla Stanisław.

W stadninie obecnie znajduje się ośrodek jeździecki afiliowany przez PTTK, znajdujący się na trasie Bieszczadzkiego Szlaku Konnego. Rodzina Myślińskich specjalizuje się w organizacji rajdów, przepędów, wypraw konnych w Polsce, Ukrainie i Słowacji oraz wypoczynku dla dzieci i młodzieży w czasie wakacji.

Twórcy filmu: Mikołaj Janik - reżyseria, montaż, operator kamery - mikolajjanik.pl oraz Andrzej Pałka - operator kamery www.wonderer.pl

Zapraszamy do obejrzenia filmu.

 

 

ZDJĘICA: scrn z filmu

autor: paba