Ustrzyki Dolne
piątek, 17 listopada 2023

„ZEW się budzi” wraca do Leska. Tym razem festiwal pod koniec maja!

„ZEW się budzi” wraca do Leska. Tym razem festiwal pod koniec maja!<br/>fot. Andrzej Borowski
fot. Andrzej Borowski

Bieszczady znów zabrzmią energią najlepszych artystów. Organizatorzy festiwalu „ZEW się budzi” podali nową datę imprezy oraz miejsce. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w dniach od 31 maja do 1 czerwca 2024 i ponownie zagości w Lesku - „Bramie Bieszczad”.

 


Festiwal „ZEW się budzi” po sześciu latach wraca do Leska. To właśnie tu w 2018 roku, zaczęła się ta wspaniała muzyczna przygoda. W tym roku główne koncerty odbywać się będą na stadionie miejskim, a bulwary przy basenie Aquarius zmienią się w wielkie miasteczko festiwalowe.

- Przed nami duża impreza dla fanów rocka, ale nie tylko. To impreza dla fanów Bieszczadów i stylu bieszczadzkiego - mówił podczas konferencji prasowej Adam Snarski, burmistrz Leska.

Festiwal jak co roku rozpocznie się koncertem o świcie. A organizatorzy mają nadzieję, że 31 maja pogoda nie spłata im figla tak jak ostatnio.

- Dziś organizacja festiwalu nie jest łatwym przedsięwzięciem, to nie tylko muzyka, a przede wszystkim ludzie, którzy związali się z tym festiwalem  - dodawał Andrzej Szafranowski, organizator imprezy.

Miasteczko i konkurs „Odkrycia ZEW”
Czego można się spodziewać w przyszłym roku? Na bulwarach powstanie pole namiotowe i parking dla kamperów z zapleczem sanitarnym (toalety, prysznice) i niezbędnymi przyłączami. Stanie tam też mała scena, na której w trakcie dwóch dni będziemy mogli posłuchać zespołów wyłonionych w konkursie „Odkrycia ZEW”.

To kto na niej zagra, zależy od uczestników imprezy. Już w grudniu organizatorzy zapraszają nowe, młode kapele do udziału w konkursie „Okrycia ZEW”. Swoje zgłoszenia można także wysyłać do leskiego urzędu, na adres: promocja@lesko.pl – Pod ten adres mogą się zgłaszać również wolontariusze, którzy chcą wziąć udział w organizacji imprezy.

Jak co roku muzyka będzie zróżnicowana - od ciężkiego rocka po folk. Wśród zespołów które dotychczas gościły na festiwalu są m.in. KSU, Kult, Farben Lehre, Zenek Kupatasa, Dezerter, Wu-Hae, Homo Twist, 4 Szmery, Stacja B., Cochise, Ranko Ukulele czy Pull the Wire.

Kogo usłyszymy w przyszłym roku? Organizatorzy jak zwykle wcześniej nie zdradzają.

Dzień Bieszczadzki i festiwalowe miasteczka
Ważną częścią imprezy będzie Dzień Bieszczadzki, który został zainaugurowany w ubiegłym roku. Wśród gości będą m.in. Monika Patkowska oraz Andrzej „Żmiju” Borowski. W jego trakcie nie zabraknie rozmów o Bieszczadach, naszej przyrodzie i niedźwiedziach. Będzie można porozmawiać o tym jak bezpiecznie wędrować po górach oraz jak dbać o środowisko.

Nie zabraknie też miasteczek festiwalowych dla dzieci i dla młodzieży. W Strefie Małego Niedźwiadka znajdą się m.in. mini park rozrywki oraz animatorzy. Będzie tam też można skosztować tradycyjnych bieszczadzkich dań przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Ale nie zabraknie też różnych kuchni świata. Wstęp na część przygotowaną na bulwarach będzie bezpłatny.

ZDJĘCIA: UMiG LESKO

autor: paba