Ustrzyki Dolne
czwartek, 17 sierpnia 2023

BdPN. Plan projektowych zabiegów na 2023 rok.

BdPN. Plan projektowych zabiegów na 2023 rok.<br/>fot. BdPN
fot. BdPN

Ręczne koszenie łąk, usuwanie zakrzaczeń z torfowisk, pielęgnacja upraw zagrożonych gatunków oraz monitoring wykonanych zabiegów - Bieszczadzki Park Narodowy poinformował o planach zabiegów, które będą wykonywane na jego terenie w 2023 roku.

 

 

Prace, które w tym roku zostały zaplanowane na terenie BdPN, są realizowane w ramach projektu pn. „Czynna ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk w ekosystemach nieleśnych Bieszczadzkiego Parku Narodowego w latach 2019-2023”. Rok 2023 jest ostatnim rokiem ich realizacji.

W roku 2023 zaplanowano m.in. koszenia ręczne, które jest bardziej przyjazne środowisku - nie tylko z tego względu, że nie emituje spalin do powietrza, ale również dlatego, że podczas ręcznego koszenia więcej drobnych płazów i mniejszych ssaków ma szansę na przeżycie.

Ręczne koszone będą m.in. tereny wysokogórskich ziołorośli pełnikowych, w obwodzie ochronnym Osada. Te prace zostaną wykonane na powierzchni 3 ha, w terminie od 1 września do 30 października. Dodatkowo ręcznie wykoszone zostaną łąki reglowe z dzwonkiem piłkowanym, w obwodach ochronnych Wołosate i Moczarne. Tu prace zaplanowano na łącznej powierzchni 6,5 ha, w dniach od 1 sierpnia do 30 września.

Ręcznie wykoszone zostaną koszenia też trzy stanowiska arniki górskiej, w obwodach ochronnych Górny San i Tarnica. Termin prac to 1 sierpnia - 30 września.

Dodatkowo pracownicy BdPN zajmą się usuwaniem zakrzaczeń kopuł i okrajków torfowisk wysokich w obwodzie ochronnym Tarnawa. Zaplanowano oczyścić 7,86 ha w okresie 1 sierpnia do 30 października. Na torfowiskach zaplanowano też ręczne koszenie okrajków torfowisk, które zostanie wykonane na powierzchni 13,12 ha w obwodzie ochronnym Tarnawa. Termin tych prac to 1 września - 30 października.
Prace pielęgnacyjne obejma też uprawy pochodnych wybranych gatunków rzadkich i zagrożonych w ogródku botanicznym w Suchych Rzekach - w trakcie okresu wegetacyjnego od kwietnia do października.

Jak dodaje BdPN, w ramach zaplanowanych prac monitoringowych wykonany jest monitoring skuteczności zabiegów na łąkach reglowych z dzwonkiem piłkowanym (Campanula serrata) na 104 poletkach, w okresie od 15 lipca do 15 sierpnia. Monitoring skuteczności zabiegów ochronnych w ziołoroślach połoninowych z pełnikiem alpejskim (Trollius altissimus), w okresie od 1 lipca do 30 sierpnia i stanowisk arniki górskiej (Arnica montana) - trzy stanowiska, w okresie od 1 czerwca do 30 lipca.
BdpN monitoruje też skuteczność zabiegów w ekosystemach torfowiskowych w ramach, którego wykonanych zostanie piętnaście zdjęć fitosocjologicznych i skartowanie zbiorowisk roślinnych. Prace terenowe zaplanowano na obszarze 5 ha torfowisk, w terminie od 1 sierpnia do 30 września.

Dodatkowo monitorowana będzie skuteczności zabiegów zwalczania inwazyjnych gatunków obcych, w tym niecierpka gruczołowatego. Chodzi tu o jego zlokalizowanie i określenie liczebności gatunku na obszarze 30 ha, w okresie od 1 do 30 sierpnia. Taki sam monitoring będzie prowadzony przy szukaniu inwazyjnych barszczy. Przeszukane zostanie około 13 ha terenu. Tu cześć prac się już odbyła, w terminie od 15 maja do 15 czerwca, a kolejne będą prowadzone w terminie od 1 września do 30 września.

W ramach działań informacyjno-promocyjnych, BdPN wyda także broszurę o nakładzie 2000 egzemplarzy. Będzie ona zawierać informacje na temat działań realizowanych w ramach projektu oraz praktyk wspierających ochronę terenów nieleśnych ze szczególnym uwzględnieniem zwalczania gatunków obcych i inwazyjnych.

 

autor: oprac. paba
źródło: BdPN


powiązane artykuły: