Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 20 grudnia 2021

Specjalistyczny dron rozciągał liny nad Soliną

Specjalistyczny dron rozciągał liny nad Soliną<br/>fot. PKL
fot. PKL

W Solinie zakończył się kolejny etap inwestycji realizowanej przez Polskie Koleje Linowe. Nad zaporą trwa budowa kolei gondolowej podczas której została zastosowana nowatorska technologia przy rozciąganiu liny.

W Solinie zakończył się etap powstawania kolei widokowej nad zaporą, który związany był z rozciąganiem liny kolei na podporach. Specjalistyczny dron wzbił się na wysokość ponad 75 metrów, by rozciągnąć na podporach linę o średnicy 1 mm.

Zaraz po rozciągnięte zostały liny o średnicy 3 mm, 10 mm oraz stalowa lina o średnicy 24 mm - rozłożona przy pomocy specjalnych wyciągarek. Następnie założona na podpory i zamontowana została docelowa lina o średnicy 47 mm po której, już w przyszłym roku, poruszać się będą gondole kolei PKL. Dokonano także zaplotu lin, czyli połączenia elementów w całość. Prace związane z montażem i zaplotem lin trwały kilka dni i były ostatnim etapem budowy przewidzianym na ten rok.

W przyszłym roku zaplanowane zostały montaże sterowania, zainstalowanie kabin gondolowych, dokończenie konstrukcji wieży widokowej, prace elewacyjne i wykończeniowe, wyposażenie obiektów gastronomicznych, a także zagospodarowanie terenu ośrodka PKL Solina.

Zgodnie z planem nowy ośrodek PKL nad Soliną dostępny będzie dla turystów już latem przyszłego roku. Stanie się on interesującym pomysłem i możliwością spędzenia atrakcyjnie czasu w Bieszczadach.
 

Inwestycja Polskich Kolei Linowych w Solinie zakończyła kolejny widowiskowy etap. Powstały już dwie stacje Plasza oraz stacja znajdująca się na Górze Jawor. Powstało także wszystkich pięć podpór kolei, z czego najwyższa z nich podpora nr 3 mierzy 75 m wysokości. Podczas realizacji tej inwestycji dbamy o każdy szczegół i detal. Chcemy, aby ta nowa atrakcja turystyczna w Solinie, była sposobem na poznanie tego miejsca z innej perspektywy - mówi Daniel Pitrus, prezes Polskich Kolei Linowych.

autor: AB
źródło: PKL


powiązane artykuły: