Ustrzyki Dolne
sobota, 22 lipca 2023

Wieża na Holicy otwarta

Wieża na Holicy otwarta

Na szczycie Holicy, w gminie Ustrzyki Dolne, otworzono nowa atrakcję turystyczną. Stanęła tam 35-metrowa wieża widokowa. Można z niej oglądać bieszczadzkie panoramy oraz widok na Zatokę Teleśnicką.

 

 

Szczyt Holica, który leży w paśmie Żukowa nad Ustjanową, jest bardzo popularnym miejscem wśród odwiedzających Ustrzyki Dolne turystów. Promocję zrobiły mu m.in. plenerowe ceremonie ślubne, które rezerwują tutaj mieszkańcy całej Polski, ale też i znajdujące się w okolicy narciarskie trasy biegowe i ścieżki rowerowe. Przed wojną, kiedy zbocza góry były niemal bezleśne, działał tu duży ośrodek szybowcowy, a szybowce startowały właśnie z Holicy.

- Wieża właśnie została otwarta i muszę przyznać, że spodziewałem się wspaniałych widoków, ale jestem niezaprzeczalnie oczarowany. To był doskonały pomysł i cieszę się, że właśnie zakończono jego realizację - mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.

Z Holicy są doskonałe widoki na wysokie Bieszczady, Ustrzyki Dolne oraz na Zatokę Teleśnicką, należącą do Jeziora Solińskiego. - Dodatkowo jest tam bardzo dobry dojazd, a w okolicy znajduje się utworzony przez Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne taras widokowy na Żukowie. Można się tam dostać całoroczną ścieżką dydaktyczną nadleśnictwa, a Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji utworzyło szlak turystyczny, który prowadzi na wieżę wprost z naszego rynku - mówi burmistrz Ustrzyk Dolnych.

Gmina Ustrzyki Dolne szuka też możliwości uruchomienia w przyszłości niskoemisyjnego transportu w okolicę wieży, z którego mogłyby korzystać np. osoby starsze lub rodzice z małymi dziećmi.

Budowa nie bez przeszkód
Przetarg na budowę wieży na Holicy ogłoszono w 2022 r., niestety do pierwszego nie zgłosił się żaden wykonawca. - Zaczęliśmy ją budować w bardzo trudnym okresie dla gospodarki naszego kraju. Koronawirus zdestabilizował rynek budowlany i zwiększył koszty u wykonawców. Musieliśmy zwiększyć kwotę na tę inwestycję i dopiero wtedy udało nam się wyłonić wykonawcę - mówi burmistrz.

Wieżę na Holicy postawiła firma PPHU STALBUD Mariusz Całka, który złożył najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na 2,43 mln zł. Pieniądze na jej budowę pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z budżetu Gminy Ustrzyki Dolne.

10 km od rynku
Szczyt Holica (761 m. n.p.m.) leży w Wschodniobeskidzkim Obszarze Chronionego Krajobrazu w Teleśnicy Oszwarowej, w paśmie górskim Żuków w Górach Sanocko-Turczańskich.

Znajdująca się na niej wieża widokowa umiejscowiona jest ok. 10 km od ustrzyckiego rynku. Prowadzi do niej utworzony przez Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji szlak turystyczny - „Wieża widokowa na Holicy”, który znajduje się na trasie Korony Ustrzyckich Gór (więcej szczegółów w BCTiP ul. Rynek 16).

Na wieżę można się też dostać 3,5 km ścieżką dydaktyczną, stworzona przez Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne. Trasa swój początek ma niedaleko drewnianej cerkwi z 1792 roku w Ustjanowej Górnej, która obecnie pełni funkcję kościoła parafialnego p.w. NMP. Na trasie znajdziemy 16 przystanków - w tym tarasy widokowe i tablice edukacyjne. Czas przejścia to ok. 2-2,5 h.

Wieża ma 34,79 metrów wysokości. Posiada dwie platformy widokowe umieszczone na wysokości 17 oraz 30 metrów nad poziomem przyległego terenu. Na wieży może przebywać równocześnie 35 osób. Na szczyt wejdziemy drewnianymi schodami o szerokości 1 metra, które mają umożliwić równoczesny ruch w kierunkach „góra-dół”. Na podestach oraz spocznikach stoją tablice edukacyjne, dzięki którym turyści mogą się dowiedzieć więcej o znajdującej się w okolicy faunie i florze.

Konstrukcja wieży została zrobiona w większość z drewna, bo założeniem architektów było to, by wkomponowała się w naturalny krajobraz, nawet stalowe elementy wieży zostały pomalowane w odcieniu zbliżonym do drewna. Najwyżej położony podest został przykryty czterospadowym dachem, na którym mają się znaleźć panele fotowoltaiczne.

Zdjęcia: Andrzej Górski UDK / Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne

 

autor: paba


powiązane artykuły: