Ustrzyki Dolne
czwartek, 23 maja 2019

X Sesja Rady Miejskiej bez sprawy Wałęsy

X Sesja Rady Miejskiej bez sprawy Wałęsy

Odebranie honorowego obywatelstwa miasta Ustrzyki Dolne Lechowi Wałęsie, miało być jednym z punktów dzisiejszej Rady Miejskiej – nie będzie, bo jeden z członków PiS wycofał wniosek.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych zaprasza na obrady X sesji Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych. Sesja odbędzie się dziś - 23 maja o godz. 08.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych.

Na początku sesji Rada Miejska w Ustrzykach Dolnych przedstawi swoje stanowisko w sprawie podjęcia działań mających na celu ograniczenie populacji wilka szarego na terenie Gminy Ustrzyki Dolne. Następnie radni zajmą się m.in.: utworzeniem w Ustrzykach Dolnych Szkoły Mistrzostwa Sportowego, a co za tym idzie utworzeniem Zespołu Szkół Sportowych w Ustrzykach Dolnych, współpracą z miastem Galatna na Słowacji oraz ustaleniem kategorii dróg gminnych.

Radni podejmą też decyzję dotyczącą Budżetu Obywatelskiego (przypominamy, że ostatnio miejska społeczność gminy Ustrzyki Dolne, nie była zainteresowana pieniędzmi z gminy – wnioski składały tylko sołectwa).

Radni zajmą się też udzieleniem pomocy finansowej dla powiatu bieszczadzkiego, „Akademią Bieszczadzkiego Seniora” oraz projektem: „Nowy model transferu turystycznego w Bieszczadach jako element gospodarki przyjaznej środowisku”.

Radni mieli się też zająć wnioskiem złożonym do Rady Miejskiej, przez grupę byłych opozycjonistów z czasu „Solidarności”, dotyczącym usunięcia byłego prezydenta Lecha Wałęsy z pocztu Honorowych Obywateli Miasta Ustrzyki Dolne. Jak argumentowali opozycjoniści, były prezydent nie jest godny nosić tego miana przez wątpliwości dotyczące jego działalności w czasach „Solidarności”. Wniosek o usunięcie Lecha Wałęsy na prośbę opozycjonistów wniósł do Rady radny Czesław Urban z PiS.

W środę wieczorem jeden z inicjatorów uchwały Jan Kot napisał do redakcji - „Szanowna Pani Redaktor, w dniu dzisiejszym przewodniczący klubu PiS Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych Arkadiusz Lupa wycofał wniosek Pana Czesława Urbana w sprawie pozbawienia Lecha Wałęsy honorowego obywatela Miasta. Być może jest to związane z tym, że w 2010 r., Pan Lupa był członkiem Rady Miejskiej i wówczas nadano Wałęsie ten honor jednomyślnie. - Jan Kot.”

Lech Wałęsa już kiedyś „zniknął” ze ściany upamiętniającej Honorowych Obywateli. Jego portret został zdjęty przed 35. rocznicą podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Komitet organizacyjny obchodów uznał, że portret Lecha Wałęsy – honorowego obywatela Ustrzyk Dolnych, nie powinien wisieć podczas zorganizowanej przez nich konferencji i postawili go za wieszakiem na ubrania.

fot. P. Bajda - Prezydent Lech Wałęsa zdjęty ze ściany upamiętniających Honorowych Obywateli Miasta Ustrzyki Dolne podczas 35. rocznicy podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich.

autor: paba
źródło: UM Ustrzyki Dolne


powiązane artykuły: