Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 9 października 2017

Jechały do Włoch, a miały dotrzeć na Litwę

Jechały do Włoch, a miały dotrzeć na Litwę<br/>fot. BiOSG
fot. BiOSG

W minionym tygodniu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Wojtkowej ujawnili dwa przypadki, kiedy obywatelki Ukrainy wyłudziły litewskie wizy aby w rzeczywistości móc wyjechać do krajów Europy Zachodniej.

Dwie kobiety obywatelki Ukrainy w wieku 27 i 54 lata granicę przekroczyły w drogowym przejściu w Medyce. Funkcjonariuszom SG do kontroli granicznej przedstawiły wizy wydane przez Litwę. Z posiadanych przez nie dokumentów wynikało, że kobiety mają na Litwie podjąć prace. W związku z tym, że Ukrainki posiadały wszystkie dokumenty niezbędne do przekroczenia granicy mogły legalnie wjechały na teren Unii Europejskiej. Jednak dodatkowo, w tym samym dniu kobiety zostały skontrolowane przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Wojtkowej. Obie podróżowały busami kursowymi do…. Włoch. Cudzoziemki przyznały się, że litewskie wizy wyłudziły tylko po to, aby dostać się na teren Unii Europejskiej. W związku z tym, że obywatelki Ukrainy naruszyły przepisy dotyczące warunków wjazdu do UE, Komendant Placówki SG w Wojtkowej wydał decyzje zobowiązujące je do powrotu na Ukrainę z jednoczesnym zakazem wjazdu na teren naszego kraju prze okres 6 miesięcy.

W tym roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG prowadząc kontrolę legalności pobytu cudzoziemców na terenie Polski ujawnili już 10 przypadków kiedy obywatele Ukrainy posługiwali się wyłudzonymi wizami litewskimi, dzięki którym mogli wjechać  na teren Unii Europejskiej a w rzeczywistości umożliwiały im one wyjazd do krajów Europy Zachodniej głównie do Włoch, Niemiec i Belgii.

 

autor: BiOSG


powiązane artykuły: