Ustrzyki Dolne
piątek, 16 września 2022

W Gminie Ustrzyki Dolne powstały 2 szlaki rowerowe

 W Gminie Ustrzyki Dolne powstały 2 szlaki rowerowe<br/>fot. FB: Gmina Ustrzyki Dolne
fot. FB: Gmina Ustrzyki Dolne

Jesień to idealny czas, żeby wsiąść na dwa kółka i z tej perspektywy zwiedzać bieszczadzkie tereny. Gmina Ustrzyki Dolne we współpracy z Ustrzyckim Stowarzyszeniem Kultury przygotowali foldery, mapy oraz podstronę internetową www.bike.ustrzyki-dolne.pl, w których prezentują dwa szlaki turystyczne dostosowane do osób o różnych możliwościach fizycznych.

Pierwszym z nich jest szlak turystyczno-rowerowy o długości 18 km który prowadzi przez Ropienkę, Stańkową i Zawadkę. Trasa jest w formie pętli, z trzema miejscami postojowymi, dostosowana dla rodzin z dziećmi i osób starszych. Drugi szlak rekomendowany jest dla osób uprawiających jazdę wyczynową. Wiedzie on grzbietem Kamiennej Laworty i również ma formę pętli o długości 15 km.

- Szlaki rowerowe to jeden z naszych ważnych produktów turystycznych – podkreśla Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych – dzięki nim tworzymy wizerunek mikroregionu, jako miejsca atrakcyjnego dla turystów zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem, a w szczególności turystyką rowerową. Od lat dbamy o to, żeby nasza gmina była postrzegana, jako idealne miejsce do odpoczynku, zarówno biernego, jak i aktywnego. Dbają, o to zarówno mieszkańcy, tworząc wspaniałe miejsce noclegowe pełne różnych atrakcji, jak i przedsiębiorcy, ale również stowarzyszenia i sama gmina.

Rokrocznie dodajemy nowe możliwości i atrakcje, jak zielony labirynt, ścianka wspinaczkowa, siłownie na świeżym powietrzu, Skate Park, Pumptrack, czy wiele szlaków dostosowanych do możliwości różnych osób, w tym nasz wiodący produkt turystyczny, jakim jest Korona Ustrzyckich Gór. Teraz zrobiliśmy kolejny krok w stronę rozwoju turystyki aktywnej, czyli usystematyzowanie szlaków rowerowych, w postaci folderu, map i strony internetowej z wyznaczonymi ścieżkami rowerowymi i punktami do zwiedzania na tych szlakach.

Trasa rowerowa na Kamiennej Laworcie rozpoczyna się przy skrzyżowaniu ul. Zielonej z ul.Nadgórną w Ustrzykach Dolnych. Dalej kierujemy się czerwonym szlakiem w kierunku górnej stacji narciarskiej na Kamiennej Laworcie. Z miejsca widokowego przy stacji narciarskiej podążamy czerwonym szlakiem w kierunku szczytu Kamiennej Laworty, skąd kierujemy się w stronę Źródeł Strwiąża. Z miejsca postojowego przy Źródłach Strwiąża podążamy szlakiem niebieskim do ul. Strwiążyk, a następnie ul. I. Łukasiewicza i ul. Gombrowicza wracamy do ul. Nadgórnej skąd wyruszaliśmy. Trasa ze względu na ukształtowanie terenu dostępna jest od późnej wiosny do jesieni. Możemy na niej zobaczyć: Krzyż Nad Urwiskiem, miejsce po dworze Nanowskiwch, miejsce widokowe z górnej części stacji narciarskiej Laworta Ski, szczyt Kamiennej Laworty, Źródło Strwiąża, dawną cerkiew greckokatolicką na Strwiążyku, kościół pw. św. Józefa Robotnika.

Szlak turystyczno-rowerowy Ropienka rozpoczyna się w parku wiejskim w Ropience. Stamtąd kierujemy się drogą numer 2226R do miejscowości Stańkowa, gdzie przy świetlicy wiejskiej znajduje się miejsce na odpoczynek. Po odpoczynku wracamy ponownie na drogę nr 2226R w kierunku Zawadki. Przy zabytkowym cmentarzu w Zawadce znajduję się kolejne miejsce postojowe. Z Zawadki ruszamy drogą nr 2224R w kierunku Ropienki. Koło Szkoły Podstawowej w Ropience skręcamy w prawo i drogą powiatową nr 2293R wracamy do parku wiejskiego przy kościele pw. św. Barbary w Ropience. Poruszając się na trasie należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Trasa jest dostępna cały rok, ale należy uwzględnić warunki pogodowe. Podążając tym szlakiem możemy również zobaczyć pomnik upamiętniający pomordowanych przez UPA w Ropience, Krzyż kopalniany w Ropience, kapliczkę przydrożną w Stańkowej, kościół filialny w Stańkowej, miejsce podworskie Stańkowa, kościół pw. Krzyża Świętego i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Rozpuciu, cmentarz w Zawadce, kapliczkę przydrożną w Zawadce, kaplicę grobową Wierzbickich w Ropience, zabytkową kopalnię ropy naftowej w Ropience.

Rowerowe szalki turystyczne w Gminie Ustrzyki Dolne zostały przygotowane dzięki finansowaniu z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Regionalnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, działanie ,,Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER’’, poddziałanie „Wsparcie na wdrażanie operacji w  ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w ramach projektu grantowego objętego PROW 2014-2020. W ramach projektu „Promocja obszaru LSR, szansą na zachowanie dziedzictwa lokalnego’’ złożonego przez Ustrzyckie Stowarzyszenie Kultury. W ramach projektu wykonanych zostało 10 000 sztuk folderów informacyjnych, 10 000 sztuk map poglądowych oraz podstrona internetowa: www.bike.ustrzyki-dolne.pl. Otrzymane środki na realizację zadania to 19 681,00 zł, przy wkładzie własnym jedynie 0,50 zł. Celem zadania było wykorzystanie zasobów naturalnych i kulturowych obszaru LSR, ukierunkowanych na potrzeby rynku i zgodnych z zasadami rozwoju zrównoważonego.

 W Gminie Ustrzyki Dolne powstały 2 szlaki rowerowe
źródło: www.ustrzyki-dolne.pl


powiązane artykuły: