Ustrzyki Dolne
czwartek, 15 czerwca 2023

Ustrzyki zapraszają na szlaki. Sprawdź co ciekawego znajdziesz w okolicy.

Zdjęcie ilustracyjne<br/>fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

Piękne widoki, stare dwory, zabytkowe kaplice i kościoły, kopalnie ropy naftowej - to wszystko znajdziecie przy Szlaku Rowerowym „Na Dwóch Kółkach w Krainie Ropy” Ropienka - Stańkowa - Zawadka.

Zapraszamy do zapoznania się ze szlakami turystycznymi - pieszymi i rowerowymi oraz innymi atrakcjami turystycznymi w okolicach Ustrzyk Dolnych. W ostatnich latach baza turystyczna w gminie została rozbudowana dzięki pracy Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji, które systematycznie modernizuje i sprząta szlaki oraz odkopuje dawno zapomniane pamiątki historii.

Turyści oraz mieszkańcy gminy Ustrzyki Dolne do wyboru mają teraz ponad trzydzieści szlaków, na których znajduje się kilkadziesiąt wiat czy tablic informacyjnych - połączonych z grami terenowymi zorganizowanymi przez BCTiP.

Chcemy Wam zaproponować wirtualny spacer po takich miejscach i zachęcić do sprawdzenia jak trasy wyglądają w rzeczywistości. Na początek Szlak Rowerowy „Na Dwóch Kółkach w Krainie Ropy” Ropienka - Stańkowa - Zawadka.

Z inicjatywy lokalnej
Inicjatywa wykonania tego szlaku rowerowego powstała w 2021 roku. Zajęła się tym Grupa Nieformalna „Na Dwóch Kółkach”, reprezentowana przez radną powiatową Martę Krupińską - Rostocką oraz Karpackie Stowarzyszenie Turystyczno-Kulturalne „Źródła Karpat”.

Projekt uzyskał dofinansowanie z programu „Działaj Lokalnie”, a partnerami w projekcie była Gmina Ustrzyki Dolne oraz Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych.

Przygotowano dokumentację oraz pozwolenia na wytyczenie szlaku. Trasa liczy 18 km i jest w formie pętli, z trzema miejscami postojowymi - ławy, stoły, tablice informacyjne, stojaki na rowery - dostosowana dla rodzin z dziećmi i osób starszych. Dodatkowo BCTiP przekazało z powrotem do Ropienki odnowioną bramę kopalnianą, która stała się symbolem szlaku rowerowego.

Z Ropienki do Stańkowej i Zawadki
Szlak rozpoczyna się w Ropience i jest połączony z głównym szlakiem naftowym - „Szlak Naftowy - Jak to z ropą drzewiej bywało”. - Związany jest on z początkami kopalnictwa naftowego w Bieszczadach - mówi Jacek Łeszega, dyrektor Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych. - Na naszym terenie mamy bowiem liczne kopalnie i rafinerie a pierwszą z nich założono w Łodynie w 1860 roku.

Z Ropienki kierujemy się drogą numer 2226R do miejscowości Stańkowa, gdzie przy świetlicy wiejskiej znajduje się miejsce na odpoczynek. Po odpoczynku wracamy ponownie na drogę nr 2226R w kierunku Zawadki. Przy zabytkowym cmentarzu w Zawadce znajduję się kolejne miejsce postojowe. Z Zawadki ruszamy drogą nr 2224R w kierunku Ropienki. Koło Szkoły Podstawowej w Ropience skręcamy w prawo i drogą powiatową nr 2293R wracamy do parku wiejskiego przy kościele pw. św. Barbary w Ropience.

Poruszając się na trasie należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Trasa jest dostępna cały rok, ale należy uwzględnić warunki pogodowe. Podążając tym szlakiem możemy również zobaczyć pomnik upamiętniający pomordowanych przez UPA w Ropience, Krzyż Kopalniany w Ropience, kapliczkę przydrożną w Stańkowej, kościół filialny w Stańkowej, miejsce podworskie Stańkowa, kościół pw. Krzyża Świętego i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Rozpuciu, cmentarz w Zawadce, kapliczkę przydrożną w Zawadce, kaplicę grobową Wierzbickich w Ropience, zabytkową kopalnię ropy naftowej w Ropience.

Zapraszamy na Mini Rajd Rowerowy
Wraz ze szlakiem powstała inicjatywa organizacji Mini Rajdu Rowerowego, który stał się już imprezą cykliczną i od trzech lat odbywa się w Ropience. Tegoroczny rajd odbędzie się 17 czerwca, start o godzinie 13.00 w Parku Wiejskim w Ropience. W tym roku trasa prowadzi przez Ropienkę Górną, Brelików i wraca do parku w Ropience.

Przed wyruszeniem na ustrzyckie szlaki warto zajrzeć do Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji – ul. Rynek 16, Tel. 13 - 471 11 30. Można tam dostać mapy, gry terenowe oraz wydawnictwa opowiadające o poszczególnych szlakach i atrakcjach. Więcej tutaj: www.visitustrzyki.pl

ZDJĘCIA: BCTiP UD

autor: oprac. paba
źródło: BCTiP Ustrzyki Dolne


powiązane artykuły: