Ustrzyki Dolne
wtorek, 10 października 2023

BdPN. Wakacyjne podsumowanie frekwencji.

BdPN. Wakacyjne podsumowanie frekwencji.<br/>fot. BdPN
fot. BdPN

Bieszczadzki Park Narodowy podsumował frekwencję na szlakach. W sierpniu turystów było więcej niż w lipcu, a najchętniej odwiedzali Połoninę Wetlińską oraz Tarnicę.

 


BdPN podał dane podsumowujące tegoroczny sezon wakacyjny. W tym roku w lipcu na szlaki weszło o 8,6 proc. więcej turystów niż w ubiegłym roku.

- W miesiącu lipcu szlaki w Parku odwiedziło 112,5 tys. osób. Natomiast porównując do roku ubiegłego liczba odwiedzających w tym samym miesiącu wyniosła 103,5 tys. - informuje BdPN.

Odwrotna sytuacja miała miejsce w sierpniu - w roku obecnym odnotowano 138,9 tys. odwiedzin, natomiast w ubiegłym było ich 146,1 tys. to spadek o 5 proc. zestawiając z rokiem 2022.

Wetlińska i Tarnica w czołówce
Jak co roku, najchętniej odwiedzanym szlakiem były trasa prowadząca z Przełęczy Wyżnej na Połoninę Wetlińską. W lipcu na górę wyszło 19,7 tys. turystów, a w sierpniu 24 tys.

Dodatkowo dużą popularnością cieszył się szlak Wołosate - Tarnica. W lipcu przeszło nim 18 tys. osób, a w sierpniu 22,6 tys.

- Biorąc pod uwagę podsumowanie frekwencji dla całego okresu wakacyjnego możemy mówić o porównywalnej liczbie odwiedzin. Łączny wzrost liczby odwiedzających dla miesięcy wakacyjnych w 2023 r. wyniósł 1 procent – informuje BdPN.

Dane statystyczne pokazują, że szlaki w Bieszczadzkim Parku Narodowym od lat cieszą się niezmienną popularnością wśród turystów, których z roku na rok jest tu co raz więcej. W ubiegłym roku od kwietnia do połowy listopada BdPN odnotował ponad 571 tys. wejść na teren Parku. Natomiast w 2021 roku, na szlaki i ścieżki przyrodnicze weszło o 119 tys. mniej osób.

Nie ma przejścia na Słowację
Dodatkowo Bieszczadzki Park Narodowy przypomina, że ze względu na przywrócenie tymczasowych kontroli na granicy polsko-słowackiej, do 13 października nie ma możliwości przekraczania granicy państwa na ścieżkach przyrodniczych:
- „Wielka Rawka – Kremenaros – Nova Sedlica”
- „Wetlina – Rabia Skała – Runina”.

 

autor: paba
źródło: BdPN


powiązane artykuły: