Ustrzyki Dolne
wtorek, 28 listopada 2023

Samochód wypadł z drogi. W środku kobieta z dzieckiem

Samochód wypadł z drogi. W środku kobieta z dzieckiem

Panująca obecnie aura powoduje, że warunki na drogach są trudne. Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło m.in. w Braniowie. Wypadł tam z drogi samochód, którym podróżowała kobieta z dzieckiem.

 

 
Jak zapowiadają synoptycy - intensywnych opadów śniegu w naszym regionie możemy się spodziewać jeszcze co najmniej przez kilkanaście dni. Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm. Dodatkowo w niektórych miejscach na Podkarpaciu mogą wystąpić słabe opady marznącego deszczu powodujące gołoledź.

- Pamiętajmy, że jeżeli pada deszcz lub śnieg, to wydłuża się droga hamowania pojazdu. Kierowca może nie zapanować nad pojazdem i wpaść w poślizg - przypomina komisarz Aleksandra Wołoszyn-Kociuba, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych.

Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości. Gdy warunki pogodowe są gorsze - muszą zwolnić.

Szczególnie uważać trzeba na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska.

Wypadek w Braniowie
Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło 26 listopada w Braniowie, koło Jureczkowej. Mocno zniszczony samochód zauważyli w rowie jadący na służbę funkcjonariusze Straży Granicznej.

Okazało się, że autem podróżowała obywatelka Ukrainy wraz z ośmioletnią córką. Kobieta była w szoku, a jej córka skarżyła się na ból ręki.

Jak zauważyli strażnicy graniczni, dziewczynka nie była przygotowana do przebywania w niskich temperaturach.

- Lekka odzież mogła doprowadzić do szybkiego wychłodzenia organizmu. Funkcjonariusze oddali poszkodowanym swoje kurtki i zaprowadzili do samochodu służbowego. Do czasu przybycia pogotowia czuwali nad ich bezpieczeństwem – informuje por. Piotr Zakielarz, rzecznik prasowy Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Uważajmy też na pieszych!
Również piesi powinni pamiętać, że nie mogą wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu należy się upewnić, czy kierujący zdąży zatrzymać pojazd. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania, jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym.

- Elementy odblaskowe sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy - przypomina rzeczniczka ustrzyckiej komendy.

Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym. Jednak noszenie elementów odblaskowych w dużym stopniu poprawia widoczność. Daje też kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji - często ratującej zdrowie i życie.

ZDJĘCIA: BiOSG/PSP WOJTKOWKA

Samochód wypadł z drogi. W środku kobieta z dzieckiem
Samochód wypadł z drogi. W środku kobieta z dzieckiem
Samochód wypadł z drogi. W środku kobieta z dzieckiem
Samochód wypadł z drogi. W środku kobieta z dzieckiem
Samochód wypadł z drogi. W środku kobieta z dzieckiem
autor: paba


powiązane artykuły: