Ustrzyki Dolne
środa, 6 grudnia 2023

Szlak z Bereżek na Przysłup do schroniska Koliba zamknięty

Szlak z Bereżek na Przysłup do schroniska Koliba zamknięty<br/>fot. FB Koliba Politechniki Warszawskiej
fot. FB Koliba Politechniki Warszawskiej

Najkrótszy szlak prowadzący na Przysłup Caryński i do schroniska Koliba Politechniki Warszawskiej został zamknięty do 16 grudnia. Powodem zamknięcia jest poprawa bezpieczeństwa na szlaku oraz prace gospodarcze wykonywane w lesie przez pracowników Nadleśnictwa Stuposiany.


Bieszczadzki Park Narodowy poinformował o czasowym zamknięciu dla ruchu turystycznego żółtego szlaku, prowadzącego z Bereżek na Przysłup Caryński.

Szlak przebiega przez teren Nadleśnictwa Stuposiany, które 6 grudnia rozpoczyna tam leśne prace gospodarcze. Dodatkowo leśnicy przeprowadzą szereg prac związanych z poprawą bezpieczeństwa.

Szlak został zamknięty 6 grudnia. Prace potrwają 10 dni. Jego ponowne otwarcie zaplanowano 16 grudnia.

Przysłup Caryński (785 m n.p.m) to przełęcz, leżąca pomiędzy grzbietem Połoniny Caryńskiej od południa i zboczami Magury Stuposiańskiej (1016 m n.p.m) od północy.

Przełęcz stanowi węzeł kilku szlaków turystycznych. Krzyżuje się tu szlak zielony, niebieski oraz dochodzi szlak żółty z Bereżek. W tym miejscu rozpoczyna się też ścieżka historyczno-przyrodnicza „Przysłup Caryński - Krywe nad Sanem”, oznaczona kolorem czerwonym.

(fot. FB Koliba Politechniki Warszawskiej)

Najkrótszą trasą na Przysłup Caryński, jest szlak żółty z Bereżek. Można tam dojść szosą z Ustrzyk Górnych (5 km), lub z Widełek (2 km) - gdzie drogę przecina szlak niebieski. Idąc od Ustrzyk Górnych, początek szlaku żółtego, znajdziemy po lewej stronie szosy. Wejście na szlak jest dobrze oznakowane, znajduje się tu również niewielkie pole namiotowe Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Od sezonu turystycznego 2023 na żółty szlak Bereżki - Przysłup Caryński można wprowadzać psy. Wyjście żółtym szlakiem na Przysłup Caryński zajmuje ok. 1 godz. i 15 min latem. Zimą warunki w górach są cięższe i czas przejścia może się wydłużyć.

 

autor: oprac. paba
źródło: BdPN


powiązane artykuły: