Ustrzyki Dolne
piątek, 23 sierpnia 2019

Pieniądze na oczyszczalnię ścieków w Bereżce

Pieniądze na oczyszczalnię ścieków w Bereżce<br/>fot. PUM Rzeszów
fot. PUM Rzeszów

Gmina Solina dostała pieniądze na oczyszczalnię ścieków oraz kanalizację. Dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Mieszkańcy oraz turyści mają nadzieję, że dzięki temu poprawi się stan wody w Jeziorze Solińskim.

- Niezwykle cieszę się z tego projektu, gdyż sprawa czystości wód Jeziora Solińskiego jest mi bliska od czasu objęcia stanowiska wicewojewody. Już wówczas odbyłem wiele spotkań w Bieszczadach, byłem współorganizatorem konferencji i wydarzeń poświęconych tej sprawie – mówił podczas spotkania z włodarzem gminy Solina, wójtem Adamem Piątkowskim, wicemarszałek Piotr Pilch.

W ramach uzyskanej dotacji z RPO WP gmina zamierza wybudować oczyszczalnię ścieków oraz 21,6 km kanalizacji ściekowej. Przedsięwzięcie ma na celu budowę gminnego systemu oczyszczania ścieków z oczyszczalnią ścieków w Berezce, która w wyniku realizacji projektu przejmie ścieki z miejscowości Berezka i Polańczyk - gdzie planuje się likwidację istniejącej oczyszczalni ścieków po realizacji nowej inwestycji - a docelowo także z miejscowości Bereźnica Wyżna i Wola Matiaszowa.

Całkowita wartość projektu to ponad 31 mln zł. Dofinansowanie z RPO WP wynosi 13,5 mln złotych. Inwestycja ma być zrealizowana do końca 2020 roku.

Gmina Solina jest jedną z najpopularniejszych gmin w Bieszczadach, co roku powstaje tam dziesiątki domków letniskowych oraz ośrodków wczasowych. Niestety nie wszyscy myślą o tym aby dodatkowo zainwestować w przydomowe oczyszczalnie ścieków, a swoje nieczystości wypuszczają wprost do zalewu. Mieszkańcy oraz turyści mają nadzieję, że dzięki tej inwestycji poprawi się stan jeziora.

 

autor: oprac. paba
źródło: PUM Rzeszów