Ustrzyki Dolne
wtorek, 19 marca 2019

Wzrosło zagrożenie lawinowe

Wzrosło zagrożenie lawinowe<br/>fot. scrn kamery BdPN
fot. scrn kamery BdPN

W Bieszczadach wzrosło zagrożenie lawinowe. Jest to wynik ocieplenia i silnego wiatru jaki ostatnio nawiedził nasz rejon. Bieszczadzka Grupa GOPR ogłosiła II (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego.

Jak informują ratownicy z Bieszczadzkiej Grupy GOPR główne problemy lawinowe i mechanizmy powstawania zagrożenia to śnieg przetransportowany przez wiatr. Jest to związane z istnieniem w starej pokrywie słabej warstwy śniegu, „zbudowanej zwykle z kryształów szronu wgłębnego, form kanciastych lub zasypanego szronu powierzchniowego”.

„Umiarkowane zagrożenie lawinowe utrzymuje się na niektórych stromych stokach, gdzie wcześniej wiejący wiatr odłożył i uformował deski śnieżne o znacznej grubości. W pokrywie sprzed ostatnich opadów poniżej warstwy wierzchniej, ok. 25 cm, utrzymuje się warstwa śniegu o rozbudowanych kryształach o mniejszej spoistości od pozostałych warstw. Niebezpieczeństwo dotyczy głównie stromych stoków, zagłębień terenowych, jarów o różnych wystawach, ale w szczególności północnych, północno-wschodnich i wschodnich z depozytami nawianego i nagromadzonego śniegu.
Grubość pokrywy na znacznym obszarze mocno zróżnicowana, narastająca wraz ze wzrostem wysokości i dochodząca do 115 cm, w miejscach nawianych więcej, jest częściowo stabilizowana przez wystającą roślinność.
Wiejący w ostatnich dniach bardzo silny wiatr przemieścił śnieg z bieżących oraz ostatnich opadów na zbocza zawietrzne. Dodatnie temperatury spowodowały przemoczenie i rozmięknięcie wierzchnich warstw, zwiększył się ciężar właściwy śniegu. Na stokach południowych znów pojawiły się miejsca bez pokrywy śnieżnej. Najbliższa doba z prognozowanym ochłodzeniem, nastąpi powolna stabilizacja pokrywy śnieżnej, możliwe słabe opady śniegu przy północnym i północno-zachodnim wietrze do 30 km/h.”

Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym przede wszystkim na wskazanych stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

Zalecenia dla ruchu osób: Częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach1, oraz na stokach średnio stromych1 szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

Wyrazistość przebiegu szlaków turystycznych uzależniona od aktualnej widzialności.

Informacja o szlakach zamkniętych znajduje się na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego TUTAJ

KOMUNIKAT GOPR JEST WAŻNY 24 GODZINY. SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE TUTAJ

 

autor: oprac.paba
źródło: Bieszczadzka Grupa GOPR