Ustrzyki Dolne
czwartek, 7 marca 2019

Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich w Poznaniu

Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich w Poznaniu<br/>fot. ZMP
fot. ZMP

Rozwój przestrzeni miejskiej, wyzwania środowiskowe a także nowelizacja ustawy o samorządach czy finansowanie jednostek samorządu terytorialnego były wśród tematów XLII Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich. W spotkaniu, po raz drugi wzięły udział również Ustrzyki Dolne, które reprezentował burmistrz Bartosz Romowicz.

Program Zgromadzenia Ogólnego ZMP, które odbyło się na początku marca w Poznaniu, rozłożony był na dwa dni. Pierwszego dnia samorządowcy rozmawiali o tematach statutowych, a drugiego o rozwoju miast i samorządów. Zadaniem XLII Zgromadzenia Ogólnego Miast Polski był wybór nowego Prezesa Związku, Zarządu, Komisji Rewizyjnej oraz prace nas Statutem Związku. - Cieszę się, że Ustrzyki po raz drugi wzięły udział w Zgromadzeniu Ogólnym ZMP, współtworzenie i współdecydowanie o losach Związku Miast Polski jest niezwykle istotne w rozwoju Ustrzyk - mówi burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz. - Pozwala nam to nie tylko dzielić się doświadczeniami, uczyć od innych ale również nawiązywać kontakty i współpracę z innymi samorządami, a w konsekwencji dążyć do rozwoju miasta i gminy.

Pierwszego dnia Zgromadzenia Ogólnego delegaci przyjęli sprawozdania Zarządu z działalności Związku w 2018 roku i w VII kadencji, sprawozdanie z wykonania budżetu, udzielili absolutorium ustępującemu Zarządowi i Komisji Rewizyjnej i przyjęli budżet Związku na 2019 rok. Wybrali ponadto nowe władze ZMP. Prezesem ponownie został wybrany Zygmunt Frankiewicz, wiceprezesami - Krzysztof Żuk, prezydent Lublina i Paweł Osiewała, prezydent Sieradza. Na sekretarza wybrano Krzysztofa Kosińskiego, prezydenta Ciechanowa.

Podczas konferencji programowej drugiego dnia, podejmowano temat planowania rozwoju przestrzeni miejskiej oraz rozwoju miast w warunkach wyzwań środowiskowych jakimi są odpady, smog i zmiany klimatyczne. Nie obyło się bez rozmów nad konsekwencjami jakie niesie ze sobą obniżenie finansowania samorządów, w szczególności w zakresie oświaty. Jak mówili samorządowcy, rozwój w takich warunkach jest utrudniony, ale możliwy. Trzeba umiejętnie podejmować odpowiednie działania, żeby dążyć do efektywnego rozwoju.

Delegaci z miast zebrani w Poznaniu przyjęli tezy programu działania ZMP w VIII kadencji. Wśród priorytetów legislacyjnych znalazło się m.in. działanie na rzecz korzystnych dla miast, systemowych rozwiązań w zakresie finansów jednostek samorządu terytorialnego, w tym przywrócenie zasady rekompensowania powodowanych zmianami ustawowymi ubytków w dochodach własnych, a także doprowadzenie do uwzględniania w budowaniu systemu finansów lokalnych standardów wykonywania usług publicznych.

Miasta zamierzają ponadto podjąć starania o wprowadzenie podatku od wartości nieruchomości gruntowych i części samorządowych podatku PIT oraz o zwrot podatku VAT od inwestycji publicznych. Będą dążyć do wyegzekwowania zasady jedno miasto - jeden gospodarz, wzmacniania mechanizmów rozwoju miejskich obszarów funkcjonalnych, a także chcą doprowadzić do nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych.

Delegaci zaplanowali także działania prowadzące do zmian ustrojowych. Powinny one zmierzać przede wszystkim do naprawy funkcjonowania samorządu terytorialnego, jak również do modernizacji ustroju tam, gdzie od lat Związek formułuje jasne wnioski i postulaty. Dotyczą one zwłaszcza przywrócenia jednomandatowych okręgów wyborczych, zniesienia zakazu łączenia mandatu samorządowego z mandatem senatora oraz przywrócenia samodzielności JST w zakresie zadań własnych.

Dodatkowo przedstawiciele miast postanowili dalej pracować nad wzmocnieniem reprezentacji w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz nad aktywnym udziałem przedstawicieli miast w innych gremiach opiniotwórczych. Związek będzie wspierał poszerzanie współpracy między miastami, a także wzmacniał współpracę międzynarodową miast (przekazywanie doświadczeń sąsiadom z Ukrainy, Białorusi, Bałkanów i państw kaukaskich).
Ważnymi punktami w programie działania ZMP na ten rok są: wzmacnianie środowiska samorządowego i obrona dorobku polskiej decentralizacji. Wyznaczono również ważne daty. Należy do niech 4 czerwca, kiedy odbędzie się I Zjazd Samorządnej Rzeczpospolitej, na który zaprosił wszystkich polskich samorządowców do Gdańska tuż przed śmiercią zamordowany w styczniu Paweł Adamowicz. Druga ważna data to 1 maja - a więc 15. rocznica członkostwa Polski w UE.

Podczas poznańskiego spotkania wielokrotnie padało stwierdzenie, że realizacja tych wszystkich zamierzeń będzie możliwa tylko przy dalszym wzroście profesjonalizmu działań Związku, co z kolei wymaga jak najszerszego udziału przedstawicieli miast w podejmowanych działaniach. Polskie samorządy, w tym zwłaszcza miasta, potrzebują silnej reprezentacji. Będzie ona tym silniejsza, im bardziej solidarnie i aktywnie miasta będą budować swój Związek, współkształtować jego struktury i relacje zewnętrzne. Obecnie Związek Miast Polskich notuje wzrost zainteresowania jego działalnością. Wyraża się to powrotami w poczet członków miast, które wcześniej z członkostwa zrezygnowały (np. Wrocław czy Białystok), a także przystępowaniem do ZMP nowych miast.

 

autor: oprac.paba
źródło: ZMP/ UM Ustrzyki Dolne