Ustrzyki Dolne
piątek, 21 sierpnia 2015

Wyżej niż Połonina. Saga w VI aktach

Wyżej niż Połonina. Saga w VI aktach<br/>fot. Jerzy Lubas
fot. Jerzy Lubas

- Będzie to opowieść pełna smutku, ale też i takiej dzikiej radości, tego, że można przez chwilę być wolnym. Będzie to również opowieść pełna krwi, wspomnień, porzuconych kobiet, przegranych mężczyzn, rozbitych związków, ale i dążenia do siebie śpiewem. Podmiotem lirycznym jaki nam będzie cały czas towarzyszył, będzie opowieść Wojtka Bellona - mówi Tomasz A. Żak, reżyser cyklu „Wyżej niż Połonina. Saga w VI aktach”, który do połowy września będzie prezentowany w Bieszczadach.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa z cyklem „Wyżej niż Połonina. Saga w VI aktach”, zawita w prawie każdy zakątek Bieszczadów. Cisna, Wetlina, Zatwarnica, Baligród, Ustrzyki Dolne, Polańczyk, Zagórz... Spektakl, który zaprezentują rzeszowscy aktorzy, to zagrane i wyśpiewane widowisko zaczerpnięte z życia legendarnych zakapiorów.
- Ten pomysł zrodził się mojego marzenia, kiedy się zjawiłem ponad rok temu w Siemaszkowej, by wyruszyć w góry ze spektaklem, bo one są według mnie miejscem magicznym – mówi Jan Nawara, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. - Pomyślałem, że teraz jesteśmy wszyscy zasiedziali, dosłownie i w przenośni i warto by było teatr ruszyć, by wrócił do swojego etosu dawnego wędrownego teatru. Od Bieszczadów należy właśnie zacząć, bo one maja swoją magię, legendę i mity – wyjaśnia dyrektor i dodaje, że tym sposobem pojawił się pomysł na spektakl, którego esencją jest właśnie mit bieszczadzki.
Do zrobienia takiego teatru Jan Nawara zaprosił reżysera Tomasza A. Żaka, który prowadzi w Tarnowie swój autorski teatr drogi - Teatr Nie Teraz.
- Początku tego spektaklu szukałem w swoim sercu i głowie, i jak się już zdarzył, to poszło gładko. Na szczęście bardzo dobrze czują to aktorzy, których wybrałem do tego przedsięwzięcia. Żeby tak się stało, to temat potraktowałem trochę inaczej i próby zaczęły się właśnie od wyjazdu w Bieszczady – mówi reżyser spektaklu Tomasz. A. Żak. - Zabrałem ich w góry, zamieszkaliśmy w Smereku. Chodziliśmy na wypał, dotykaliśmy troszkę Połonin i oni wrócili inni. Mogłem zacząć z nimi pracować.
Tomasz A. Żak mówi, że zawsze był związany z Bieszczadami, że zawsze były częścią jego życiorysu. Teraz spłaca górom dług scenariuszem który napisał.
- One mnie ukształtowały i cieszę się, że tu wróciłem. Uważam, że to jeden z „palców bożych”, bo rok temu w Wetlinie moja córka wzięła ślub, a teraz ja tu jestem ze spektaklem. Chcę opowiedzieć o ludziach, których znałem, o ludziach o których tylko słyszałem, o ludziach, którzy dla mnie bardzo wiele znaczyli, a wielu z nich już niestety nie żyje – tłumaczy reżyser. - Będzie to opowieść pełna smutku, ale też i takiej dzikiej radości i tego, że można być przez chwilę wolnym. Będzie to również opowieść pełna krwi, wspomnień, porzuconych kobiet, przegranych mężczyzn, rozbitych związków, ale i dążenie do siebie śpiewem. Podmiotem lirycznym jaki nam będzie cały czas towarzyszył, będzie opowieść Wojtka Bellona, ona będzie cały czas z nami.
(Więcej w BG 17)

W spektaklu wykorzystano utwory Wojciecha Belona oraz zespołu Wolna Grupa Bukowina. Realizatorzy dziękują również Andrzejowi Potockiemu, znawcy Bieszczadów, który pomógł w realizacji spektaklu.
Scenariusz i reżyseria: Tomasz A. Żak
Scenografia: Socha - Szczęsny
Inspicjent i sufler: Anna Jochym
Obsada: Justyna Król, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Robert Chodur, Waldemar Czyszak, Przemysław Sejmicki (gościnnie), Robert Żurek


I Premiera Leska
21 sierpnia 2015r. – Baligród – cerkiew
22 sierpnia 2015r. – Cisna – Gminne Centrum Kultury i Ekologii
23 sierpnia 2015r. – Wetlina – remiza OSP
II Premiera Bieszczadzka
28 sierpnia 2015r. – Zatwarnica – Kino „Końkret”
29 sierpnia 2015r. – Ustrzyki Dolne – Muzeum Młynarstwa i Wsi
30 sierpnia 2015r. – Olszanica – Pałac Biesa
III Premiera Sanocka
4 września 2015r. – Sanok – dziedziniec zamku
5 września 2015r. – Zagórz – ruiny klasztoru
12 września 2015r. – Polańczyk – przystań Ośrodka Unitra
13 września 2015r. – Lesko – synagoga

Bezpłatne wejściówki będą do dostania na miejscu, godzinę przed spektaklem.
Rezerwacja biletów: bilety@teatr-rzeszow.pl
Dział Sprzedaży i Marketingu
17 853 22 52 / 17 853 20 01 wew. 330, 341
661 559 123/ 693 376 995

autor: Paulina Bajda


powiązane artykuły: